Kolejna podwyżka stóp procentowych?

Ekonomiści wskazują, że wraz z dalszym wzrostem inflacji należy spodziewać się podnoszenia stóp procentowych. Prof. Mariusz Andrzejewski ekonomista przyznaje, że trudno jest przewidzieć, ile razy wzrosną jeszcze stopy procentowe NBP.

Z szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w maju wyniosła blisko 14 proc. rok do roku. Bank centralny w ramach walki ze wzrostem cen i usług podniósł główną stopę do 6 procent.

Kolejne posiedzenie RPP planowane jest na siódmego lipca.

Prof. Mariusz Andrzejewski wskazuje na pewną zależność między inflacją a stopami NBP. Dziś różnica między wskaźnikami wynosi 8 procent. Podobna sytuacja jest w strefie euro i USA.

Wydaje się, że NBP będzie za tym podążał, będzie musiał podążać, dlatego to wszystko zależy od inflacji. Jeżeli szczyt inflacji jest przewidywany na około 16 proc., to myślę, że jeszcze kilka podwyżek po 0,25 proc., 0,5 proc., albo dwie na przykład po 0,5 procent. Mam nadzieję, że to jest maksimum tego, co się zdarzy w naszej gospodarce i to się zbiegnie z zahamowaniem wzrostu inflacji – mówi ekonomista.

Dodaje, że prognozy może zakłócić rosyjska agresja na Ukrainie i brak możliwości wywiezienia zboża do Afryki. Wzrost cen żywności może być dodatkowym nowym czynnikiem, który będzie wzmagał inflację – zaznacza prof. Mariusz Andrzejewski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl