Koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej blokuje dostęp do Jemenu

Sunnicka koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej zapowiedziała w poniedziałek zamknięcie wszystkich tras lotniczych, morskich i drogowych do Jemenu, aby odciąć tamtejszym szyickim rebeliantom Huti dostawy broni ze wspierającego ich Iranu.

Zapewniono jednocześnie, że zachowany zostanie dostęp do Jemenu dla pracowników organizacji pomocowych i dostaw pomocy humanitarnej. Koalicja była wielokrotnie krytykowana przez ONZ i międzynarodowe organizacje pomocowe za blokowanie dostępu zwłaszcza do północnego Jemenu, kontrolowanego przez Hutich.

Od marca 2015 r. sunnicka koalicja arabska pod wodzą Arabii Saudyjskiej zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, zmierzających do obalenia prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. Huti kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcą, by władzę w Jemenie całkowicie przejął prawowity prezydent Hadi.

Sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran od lat rywalizują o wpływy na Bliskim Wschodzie.

Siły saudyjskie przechwyciły i zniszczyły w sobotę pocisk rakietowy wystrzelony z terytorium Jemenu kontrolowanego przez Hutich w kierunku lotniska w Rijadzie. Jemeńscy rebelianci oświadczyli, że wystrzelenie pocisku było odpowiedzią na bombardowania i blokadę Jemenu przez koalicję pod wodzą Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska i jej sojusznicy twierdzą, że główna odpowiedzialność za konflikt w Jemenie spada na Iran. Saudyjski minister spraw zagranicznych Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir napisał w poniedziałek na Twitterze, że Rijad zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na „wrogie działania Iranu”. Z kolei szef irańskiej dyplomacji Mohamad Dżawar Zarif oświadczył, że Arabia Saudyjska obwinia Teheran o konsekwencje swojej własnej „agresywnej wojny”.

O początku konfliktu w Jemenie zginęło już 10 tys. osób, a prawie 3 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swych domostw.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl