fot. flickr.com

F. Timmermans: prezydenckie projekty ustaw sądowniczych mogą budzić poważne obawy

Przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw sądowniczych mogą budzić poważne obawy, jeśli chodzi o zasady i normy – powiedział w poniedziałek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w Brukseli na posiedzeniu komisji sprawiedliwości Parlamentu Europejskiego.

Frans Timmermans wspomniał o przedstawionych przez prezydenta projektach ustaw dotyczących reformy sądownictwa – ws. KRS i SN.

„Komisarze analizują te nowe projekty ustaw i śledzą na bieżąco dyskusję i wydarzenia w Polsce związane z tymi dwoma projektami ustaw. Nasza ocena opiera się na głównych zasadach praworządności, jak również na normach europejskich, międzynarodowych, jeśli chodzi o niezawisłość wymiaru sprawiedliwości” – mówił Frans Timmermans.

Zaznaczył, że na wstępnym etapie oceny KE wskazuje, że „niektóre elementy” w tych nowych projektach ustaw „mogą budzić poważne obawy, jeśli chodzi o zasady i normy”.

W poniedziałek w Brukseli komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego debatuje na temat praworządności w Polsce.

Jeśli nie będzie reakcji Polski na nasze wnioski ws. praworządności, nie będziemy mieli innej opcji, niż użycie dostępnych instrumentów w przyszłości – dodał Frans Timmermans.

PAP/RIRM

drukuj