fot. YouTube

Klub PiS przeciwko „Golgota Picnic”

Politycy PiS podczas konferencji prasowej publicznie zawiadomili Komendanta Głównego Policji i Prokuratora Generalnego o możliwości popełnienia przestępstwa.

To nie jest żadna cenzura prewencyjna, tylko informacja o tym, że ktoś chce łamać prawo, a odpowiednie służby powinny działać – powiedział poseł Andrzej Jaworski.

– Będziemy oczekiwali informacji zarówno od Komendanta Głównego Policji jak i od Prokuratora Generalnego co w tej sprawie te instytucje zrobiły, aby nie dochodziło do łamania art. 196 KK. Będziemy żądali także informacji od tych wszystkich, którzy są odpowiedzialni za budżety, czy to ministerstwa, czy samorządowe. Jak chcą oni wytłumaczyć się z tego, że instytucje im podległe, za publiczne środki doprowadziły czy doprowadzają w najbliższym czasie do tego, że prawo w Polsce jest nieprzestrzegane – zwracał uwagę poseł Andrzej Jaworski.

Początkowo spektakl „Golgota Picnic”, który jawnie kpi z męki Jezusa Chrystusa miał być wystawiony tylko podczas poznańskiego Malta Festiwal. Odstąpienie od tego spowodowało, że w obronę pseudosztuki zaangażowała się „Gazeta Wyborcza” i środowisko niektórych artystów

Poseł Andrzej Jaworski pyta, czy obrona bluźnierczej „Golgoty Picnic” jest także akceptacją dla twórczości jej reżysera – Rodrigo Garcii. W innych swoich przedstawieniach znęca się nad zwierzętami.

– Nie można uznać kogoś za normalnego, jeżeli w czasie jednego swojego przedstawienia wrzuca do dużego naczynia z wodą chomiki, a jedynym elementem, który ma być dostarczony widzowi, jest możliwość obserwowania jak te zwierzęta cierpią. Jest to bestialstwo. Nie uważam, że każdy, kto podpisał się pod listem w obronie tego pseudotwórcy – obojętnie, czy jest to pan Materna, czy pani Janda – powinni publicznie powiedzieć czy są za tym, aby pseudoartyści tego typu różnych pseudopraktyk mogli stosować w Polsce i żeby dostawali za to jeszcze pieniądze. Trzeci element nieposzanowania, drwiny z osób wierzących czy z ich przekonań, jest równie skandaliczny. Na to także nie możemy pozwolić – podkreślił poseł Andrzej Jaworski.

Projekcja „Golgoty Picnic” oraz czytanie jej tekstu zaplanowane są w teatrach m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku, Wałbrzychu, Bydgoszczy oraz w Poznaniu.

Przeciwko temu odbywają się protesty. Wczoraj w Warszawie i Gdańsku a dziś zaplanowano je m.in. przed teatrem Polskim imienia Hieronima Konieczki w Bydgoszczy a także na placu Wolności w Poznaniu.

Ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP zaprasza dziś na procesję eucharystyczną wynagradzającą za grzechy przeciwko Bogu i Kościołowi. Msza św. o godz. 18.00 sprawowana będzie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jeżycach. Procesja zakończy się przy krzyżach Poznańskiego Czerwca na Placu Adama Mickiewicza, gdzie w 1997 roku modlił się święty Jan Paweł II.

Transmisja w TV Trwam godz. 19.00.

RIRM

drukuj