Klimat i migracja głównymi tematami G20 w Turcji

Przywódcy dwudziestu najbogatszych krajów świata spotkają się w niedzielę w Antalyi na tureckim wybrzeżu. Szczyt G20 zdominują tematy konfliktu w Syrii, kryzysu migracyjnego i globalnego ocieplenia.

W spotkaniu pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana wezmą udział prezydent USA Barack Obama i prezydent Rosji Władimir Putin. Nie przewiduje się jednak ich dwustronnej rozmowy.

Szczyt G20, zwykle poświęcony sprawom gospodarczym, tym razem mają zdominować aktualne światowe wyzwania polityczne, w tym przede wszystkim tocząca się wojna w Syrii – 600 km od zamienionej w fortecę nadmorskiej Antalyi.

Szczyt w Antalyi będzie okazją do szeregu spotkań dwustronnych. Kreml zapowiedział, że Putin spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, brytyjskim premierem Davidem Cameronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, saudyjskim królem Salmanem, premierem Włoch Matteo Renzim, a także szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Niedzielno-poniedziałkowy szczyt zgromadzi ok. 13 tys. uczestników, do których trzeba dodać 2,5 tys. akredytowanych dziennikarzy oraz rzesze lobbystów z organizacji pozarządowych i świata biznesu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl