fot. PAP/Piotr Polak

Kielce: Trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

W Kielcach trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Gościem specjalnym wydarzenia jest prezydent Węgier Janos Ader.

Dzień Przyjaźni Polsko–Węgierskiej został ustanowiony 12 lat temu przez parlamentów obu krajów. Naprzemiennie odbywa się w polskim i węgierskim mieście. W tym roku główne obchody odbywają się w Kielcach.

W trakcie spotkania prezydenci Polski i Węgier rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej, w tym o Brexicie.

– Jaki będzie efekt tego Brexitu, czy wychodzą czy nie wychodzą ci Brytyjczycy, czy będą uczestniczyli w wyborach parlamentarnych czy nie. Druga kwestia, jaki będzie w ogóle wynik tych wyborów, czy to będzie rzeczywiście oznaczać duże przetasowania; jeżeli tak, to w którą stronę – mówił Janos Ader.

Tematem rozmów była też współpraca miedzy oboma krajami w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy inicjatywy Trójmorza.

– Nasza współpraca w ramach różnych formatów, która powoduje, że zacieśniamy tę kooperację międzynarodową jest tutaj bardzo istotna. Dlatego tak bardzo mocno akcentujemy to, że jesteśmy razem w Grupie Wyszehradzkiej, że powinniśmy tam blisko współpracować, że jako członkowie Unii Europejskiej również współpracujemy w ramach Trójmorza, co oznacza perspektywę rozwoju infrastrukturalnego, owszem, naszego regionu, ale jako ważnego elementu Unii Europejskiej jako całości. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj