fot. facebook.com/Konferencja-Bóg-Rodzina-Firma-Hojność

[TYLKO U NAS] Ks. dr R. Ostrowski: Katolickość przedsiębiorcy polega na tym, w jaki sposób odnosi się do rodziny poprzez Boga

Najbliższa konferencja przedsiębiorców będzie przełomowa, ponieważ odważyliśmy się podjąć temat z Pisma Świętego: Co to znaczy być katolickim przedsiębiorcom? (…) Katolicki przedsiębiorca to ten, który dba o swoją rodzinę, ale nie tylko w sposób materialny, lecz przede wszystkim Boży – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji ,,Aktualności dnia” ks. dr Rafał Ostrowski z Archidiecezji Poznańskiej.

Zbliża się spotkanie przedsiębiorców pod hasłem: „Bóg, rodzina, firma, hojność” – są to wartości, które przyświecają przedsiębiorcy. Konferencja odbędzie się w dniach 29 – 30 marca 2019 roku w Hotelu 500 w Tarnowie Podgórnym niedaleko Poznania. Więcej [tutaj]

–  To jest już czwarta konferencja. Ta będzie przełomowa, ponieważ odważyliśmy się udzielić odpowiedzi w oparciu o Pismo Święte: Co to znaczy być katolickim przedsiębiorcom? Jest to główne hasło, jakie będziemy rozważać i nauczać w czasie tej konferencji, głównie w postaci świadectw – wskazał ks. dr Rafał Ostrowski.

Pan Jezus i Pismo Święte mówi nam, jak być katolickim przedsiębiorcom.

– Nauka Społeczna Kościoła wynika z Pisma Świętego. Rozpoczęło się to od encykliki Leona XIII, ale św. Jan Paweł II w bardzo dosadny sposób to pokazał. W przedsiębiorczości pokazuje się także takie rzeczy: dbaj o swoich klientów, dbaj, aby twoi pracownicy dobrze funkcjonowali – to przynosi później odpowiedni skutek ekonomiczny. Można to powiedzieć najprościej tak: Jeżeli głównym zadaniem firmy jest zysk, to nie jest to Boża firma. Jeżeli przedsiębiorca wie na co ten zysk Bóg chce, aby przeznaczył, wówczas jest to Boża firma – mówił ks. Ostrowski.

Na konferencji ma być ogłoszony system tożsamości przedsiębiorcy katolickiego.

– Okazuje się, że przedsiębiorca musi funkcjonować szerzej, okazywać katolickość nie tylko w firmie. Jego katolickość polega też na tym, w jaki sposób odnosi się do Kościoła, czyli czy faktycznie przyjmuje to, co Chrystus daje przez Kościół tj. życie sakramentalne i wspólnotę. Katolicki przedsiębiorca to ten, który dba o swoją rodzinę. Kiedy pytamy przedsiębiorców, dlaczego chcą się dorobić, to mówią, że robią to dla swojej rodziny, jednak często te rodziny niszczą się przez to zaangażowanie. To nie jest odpowiedni sposób działania, jakiego Bóg od nas oczekuje – podkreślił ksiądz z Archidiecezji Poznańskiej.

Duszpasterstwo przedsiębiorców to niełatwy orzech do zgryzienia. Jest kilka grup przedsiębiorców, które różnią się od siebie.

– Przedsiębiorcy są ludźmi bardzo samodzielnymi, jeśli ktoś nie szuka odniesienia do Boga, to na siłę mu się tego nie włoży. Mamy jednak mnóstwo przedsiębiorców, którzy szukają odniesienia do Boga. Jest spora grupa, która boryka się z różnymi trudnościami – oni szukają Boga. Później jest część przedsiębiorców, którzy zdążyli już zepsuć swoje rodziny – oni widzą, że ich dalsza praca nie ma sensu, próbują naprawić to w Bogu. Jest także ogromna grupa – choć wydaje mi się, że mniejsza niż poprzednie – która widzi, że nienawiść między przedsiębiorcami nie jest właściwą drogą i nie przynosi pożądanego owocu – powiedział ks. dr Rafał Ostrowski.

Podczas konferencji nie tylko usłyszymy polskie prelekcje, ale także będą goście z zagranicy.

– Będziemy mieli dwóch wybitnych mówców z zagranicy. Będzie prof. Luis Huete z Hiszpanii oraz Andreas Widmer z USA (…). Jestem bardzo szczęśliwy, że zdecydowali się do nas przyjechać i wygłoszą prelekcje. (…) Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych – zaznaczył gość piątkowych ,,Aktualności dnia”.

Informacje o konferencji dostępne są na stronie http://www.brfh.pl/

Cała rozmowa z ks. dr Rafałem Ostrowskim w piątkowych ,,Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj