Ruszają uroczystości XV-lecia Diecezji Świdnickiej

Mszą św., która rozpocznie się dzisiaj o godzinie 11.00 pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego ks. abp. Salvatore Pennacchio, zainaugurowane zostaną obchody jubileuszu 15–lecia ustanowienia Diecezji Świdnickiej.

Diecezja Świdnicka ma już 15 lat.

– Obecnie w skład diecezji wchodzą 24 dekanaty i 190 parafii – powiedział ks. Prałat Stanisław Chomiak, kanclerz świdnickiej kurii biskupiej.

Na jej terenie mieszka ponad pół miliona katolików. Diecezję do istnienia powołał w 2004 roku papież Jan Paweł II. Jej pierwszym ordynariuszem został ks. bp Ignacy Dec.

– Chcemy wspólnie Panu Bogu podziękować za ustanowienie diecezji, za to wszystko, co udało nam się ukształtować w nowej diecezji – mówił ks. bp Dec.  

Wśród wielu powstałych dzieł jest m.in. diecezjalny Caritas.

– Cechą Caritas Diecezji Świdnickiej jest to, że mamy chyba najwięcej w Polsce jadłodajni dla ubogich, bo mamy ich aż 7 – zaznaczył ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej.

Wizytówką diecezji są na pewno sanktuaria Maryjne, które znane są w całej Polsce.

– Historyczne, Maryjne sanktuaria w Bardzie, w Wambierzycach, na górze Iglicznej, w Starym Wielisławiu, w Świdnicy, w Wałbrzychu. Jest ich bardzo dużo, można by długo o nich wszystkich mówić – powiedział ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Wydarzenia związane z XV-leciem ustanowienia diecezji świdnickiej potrwają do czerwca.

TV Trwam News/RIRM

drukuj