fot. Monika Bilska

Do toruńskiego sanktuarium zostaną dziś wprowadzone relikwie bł. Bolesławy Lament

Do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zostaną dzisiaj wprowadzone relikwie bł. Bolesławy Lament. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. o godzinie 12:00. Eucharystii przewodniczyć będzie dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Bolesława Lament była założycielką Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. O. Andrzej Laskosz, kustosz toruńskiego sanktuarium, wskazał, że błogosławiona z dużą odwagą szerzyła polskość w czasach zaborów.

– Wiemy, że jest założycielką Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, ale przede wszystkim była wielką patriotką w czasach, kiedy Polski na mapach świata nie było. Ona w sposób szczególny próbowała wskrzeszać polskość, wszędzie tam, gdzie znajdowała się wśród Polaków. My próbujemy sprowadzić tutaj wszystkich polskich świętych i błogosławionych, którzy w sposób szczególny przyczynili się do tego, że Polska jest dzisiaj niepodległa. Bolesława Lament pięknie wpisuje się w to działanie – wskazał o. Andrzej Laskosz.

Bł. Bolesława Lament urodziła się w 1862 r. w Łowiczu. Zmarła W 1946 r. w Białymstoku. Ojciec św. Jan Paweł II beatyfikował ją w 1991 r. Jej wspomnienie obchodzone jest 29 stycznia, w dniu śmierci błogosławionej.

Bolesława Lament to 34. błogosławiona, której relikwie będą czczone w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

RIRM

drukuj