fot. pixabay.com

KGP: Policjanci z Archiwum X rozwikłali zbrodnię sprzed 32 lat

Funkcjonariusze z Archiwum X Komendy Głównej Policji odkryli prawdziwą wersję zdarzeń zabójstwa 15-letniej łodzianki z 1989 roku. Sprawcą okazał się wówczas 21-letni znajomy dziewczyny – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji, inspektor Mariusz Ciarka. Z uwagi, że sprawca nie żyje, śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.

Rzecznik Komendy Głównej Policji przypomniał, że do zabójstwa 15-letniej dziewczyny doszło 32 lata temu.

„30 sierpnia 1989 r., w godzinach porannych w parku im. Jana Kilińskiego w Łodzi znaleziono zwłoki 15-letniej dziewczyny. (…) Wykonujący na miejscu czynności funkcjonariusze ustalili, że kobieta została uduszona, po czym zgwałcona. Po przeprowadzeniu szeregu czynności dowodowych 30 grudnia 1989 r. Prokuratura Rejonowa dla Dzielnicy Łódź-Widzew umorzyła postępowanie wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa” – przekazał policjant.

Inspektor wskazał, że postępowanie w tej sprawie wznowiono w styczniu 1993 roku. Wtedy zbrodnie przypisano Leszkowi P., „wampirowi z Bytowa”, który uważany był za największego seryjnego mordercę w Polsce.

Według śledczych, „wampir z Bytowa” od 1984 r. do 1992 r. mordował kobiety w całej Polsce, bijąc je i dusząc, a następnie gwałcąc. W śledztwie Leszek P. przyznał się do ponad 60 morderstw. Podczas procesu zmienił jednak wyjaśnienia i nie przyznał się do żadnego zarzutu. Twierdził, że do obciążenia samego siebie namówili go policjanci, obiecując lepsze traktowanie oraz dając paczki z żywnością i alkohol.

W sprawie 15-letniej łodzianki „wampir z Bytowa” został ostatecznie uniewinniony od zabójstwa w 1996 roku.

Rzecznik KGP podkreślił, że do sprawy zabójstwa 15-lateki śledczy wrócili w 2018 roku.

„W uzgodnieniu z Prokuraturą Krajową oraz Prokuraturą Regionalną w Gdańsku, po uzyskaniu zgody Sądu Okręgowego w Słupsku do sprawy powrócili policjanci z Zespołu ds. Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. (…) Ponownie zbadali zabezpieczone dowody i poddali je analizie z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Policjanci ustalili, że sprawcą zabójstwa był wówczas 21-letni znajomy kobiety” – poinformował.

„Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego Prokuratura Regionalna w Gdańsku umorzyła wszczęte śledztwo, gdyż oskarżony zmarł w 2015 roku” – dodał.

PAP

drukuj