fot. PAP/Darek Delmanowicz

KGP: Policjanci ostatniej doby sprawdzili ponad 89 tys. osób poddanych kwarantannie; 290 naruszeń

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 89 tys. osób poddanych kwarantannie, a w ok. 290 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych – poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Mariusz Ciarka dodał, że od początku epidemii funkcjonariusze przeprowadzili prawie 4,9 mln tego typu sprawdzeń.

Rzecznik KGP podał, że minionej doby w około 30 przypadkach zwrócono się do policjantów z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci. Przekazał, że do działań prewencyjnych, które mają zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami zaangażowanych jest około 21-23 tys. funkcjonariuszy, głównie policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy Straży Miejskich oraz żołnierzy.

Przypomniał jednocześnie, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom nie przestrzegającym zasad kwarantanny inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę od 5 do 30 tys. zł.

Mariusz Ciarka poinformował także, że policja skontrolowała ponad 180 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, a ostatniej doby ponad 3600.

„Tutaj nadal należy pochwalić kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż tylko sporadycznie stwierdzamy uchybienia” – powiedział.

Przekazał też, że od początku działań zwalczających pandemię 166 policjantów zostało zarażonych koronawirusem, 64 wyzdrowiało, a od początku działań ponad 2600 było na kwarantannie.

„Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki” – zaapelował.

PAP

drukuj