fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Od 6 maja będzie można posłać dzieci do żłobków i przedszkoli

Zgodnie z decyzją rządu, od jutra mogą znów być otwarte żłobki i przedszkola. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło specjalną infolinię w sprawie wytycznych wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka czy przedszkola jest możliwością, a nie obowiązkiem.

– Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli, ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Wielu dyrektorów placówek, jak i całe samorządy nie są jeszcze przygotowane na jutrzejsze otwarcie. Burmistrz Rumii Michał Piaseczny podkreślił, że miasto potrzebuje więcej czasu na dostosowanie się do wytycznych inspektoratu.

– Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy po prostu w stanie w bezpieczny sposób, w trybie takim, bo nie było kiedy się przygotować, otwierać przedszkoli – akcentował Michał Pasieczny.

W przypadku Rumii okazało się to również mało konieczne, ponieważ tylko 10 proc. rodziców chce jeszcze posyłać dzieci do przedszkoli czy żłobków.

– Wychowawcy dzwonili do rodziców, pytając się, czy chcą już od 6 maja oddać dzieci do przedszkola. W niektórych placówkach nawet na 75 osób tylko 2 osoby mówiły, że by chciały, bo potrzebują pójść do pracy, natomiast  zdecydowana większość na chwile obecna boi się o swoje dzieci i nie chcą puszczać do przedszkoli – wskazał burmistrz Rumii.

Mimo że istnieje możliwość powrotu dzieci do tych placówek, to rodzice, którzy nie chcą z tego rozwiązania skorzystać, będą mogli przedłużyć zasiłek opiekuńczy do 24 maja.

– Nawet jeżeli w danym regionie, w danej miejscowości te placówki otworzyłby się, czyli żłobki, przedszkola, to i tak wybór należy do rodziców – podsumował Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Decyzja o uruchomieniu placówek opieki nad najmłodszymi musi zostać skonsultowana z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. W przypadku jakichkolwiek pytań dyrektorzy i pracownicy tych placówek mogą dzwonić na specjalną infolinię pod numerem (22) 461 60 68 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl