fot. policja.pl

KGP: Koniec akcji „Bezpieczny sezon turystyczny 2021” nad Adriatykiem i Morzem Czarnym

Zakończyła się dwumiesięczna współpraca międzynarodowa polskiej policji w ramach „Bezpiecznego sezonu turystycznego 2021”. Nasi policjanci dbali o bezpieczeństwo rodaków na słonecznych wybrzeżach Adriatyku, a także Morza Czarnego – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Jak przekazał w rozmowie z PAP rzecznik KGP chorwackie wybrzeża należą w trakcie wakacji do najpopularniejszych miejsc Polaków, których z roku na rok przybywa nad Adriatykiem.

„Nie oszacowano jeszcze łącznej liczby Polaków, którzy w bieżącym roku postanowili w tym kraju spędzić wakacje, bo wszak sezon jeszcze całkowicie nie zakończył się, jednak już można stwierdzić, że prawdopodobnie padnie kolejny rekord” – zaznaczył inspektor.

„Polsko-chorwackie patrole na wybrzeżu Adriatyku stały się już niemal stałym elementem sezonu wakacyjnego. W bieżącym roku był to już dwunasty sezon turystyczny zabezpieczany przez polskich policjantów. W tym roku Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji na polecenie Komendanta Głównego Policji Pana gen. insp. Jarosława Szymczyka skierowało ósemkę polskich policjantów, którzy służbę pełnili przez dwa wakacyjne miesiące w czterech najbardziej obleganych regionach Chorwacji” – tłumaczył.

W trakcie tegorocznych wakacji polscy policjanci pełnili służbę patrolową wspólnie z chorwackimi kolegami, a ich głównym zadaniem było asystowanie przy czynnościach podejmowanych w stosunku do obywateli polskich.

„Zadania te są spójne z zadaniami realizowanymi przez polską placówkę dyplomatyczną w Chorwacji, stąd też polscy policjanci pozostawali w stałym kontakcie z Panią Konsul Dagmarą Lukovič, która podkreśliła, że pomoc polskich policjantów jest nieoceniona, a pracy był ogrom” – podał.

„Co prawda, nie odnotowano poważniejszych zdarzeń z udziałem polskich obywateli, jednak naszym rodakom zdarzało się dość często, zapewne pod wpływem chorwackich trunków i słońca, przekroczyć granice poprawnego zachowania, co wymagało interwencji” – wyjawił dodając, że co do zasady policjanci, spotykali się z bardzo życzliwym przyjęciem, zarówno ze strony Chorwatów, jak i naszych rodaków.

Poinformował również, że z roku na rok rośnie zainteresowanie Polaków spędzeniem wakacji na słonecznych wybrzeżach Morza Czarnego.

„Stąd też w sierpniu br. na zaproszenie strony bułgarskiej na terenie Słonecznego Brzegu służbę pełniło dwóch polskich policjantów” – podkreślił.

„Policjanci stwierdzili, że ogólnie nie odnotowali problemów z udziałem obywateli polskich, jednak – co podkreślili – poziom drobnej przestępczości w tym kurorcie jest dość wysoki. Zaobserwowali też dość specyficzne podejście do przepisów ruchu drogowego, które jak to określili, stosowane są dość wybiórczo” – zaznaczył.

„Podsumowując stwierdzić należy, że pomimo trudności wynikających z panującej pandemii, sezon turystyczny należy zaliczyć do bezpiecznych” – dodał inspektor Ciarka.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl