fot. PAP/Marcin Obara

Min. Z. Ziobro: Nie zapominajmy o ofiarach i stratach, jakie Niemcy i Sowieci spowodowali w Polsce

W rocznicę wybuchu II wojny nie zapominajmy o ofiarach i stratach, jakie Niemcy i Sowieci spowodowali w Polsce – napisał w środę (1 września) na Twitterze minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Śmierć ok. 6 mln obywateli, rozkradzione mienie, utrata terytorium i reparacje, o których Niemcy nie chcą rozmawiać – to tragiczny bilans agresji na nasz kraj” – dodał minister.

Od samego rana trwają uroczystości związane z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda złożeniem kwiatów upamiętnił w Wieluniu pierwsze ofiary II wojny światowej. Wcześniej głowa państwa wzięła udział w obchodach 82. rocznicy wybuchu wojny i zbombardowania tego miasta.

„Wieluń jest symbolem okrucieństwa, złamania zasad; tamten świt 82 lata temu witał Polaków w zupełnie innej rzeczywistości; rzeczywistości utraty wolności, okupacji, grozy, cierpienia, utraty życia” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach rocznicy na gdańskim Westerplatte.

„Myli się katów z ofiarami, przypisując odmienne role tym, którzy bronili człowieczeństwa przed tymi, którzy bestialsko niszczyli całe państwa. Ta wojna została wywołana przez niemieckich najeźdźców” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

„Polacy bili się o wolność, lepszy świat, wolną Ojczyznę, Europę, o świat bez wojny. To właśnie Polacy ponieśli największą ofiarę” – dodał.

82 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej później, 17 września. Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl