Kerry zakończył wizytę w Polsce

Tarcza antyrakietowa, współpraca w NATO oraz ochrona prywatności w internecie – m.in. na te tematy rozmawiał we wtorek amerykański sekretarz stanu John Kerry z premierem Donaldem Tuskiem oraz szefem polskiego MSZ. Kerry odwiedził bazę lotniczą w Łasku, gdzie odznaczył polskiego oficera.

Po spotkaniu z ministrem SZ Radosławem Sikorskim Kerry poinformował, że nie zmieniły się plany USA dotyczące budowy w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Jak mówił tarcza ma działać w Polsce około roku 2018. „Rozmieścimy na tym terenie to, co jest planowane, ten plan się nie zmienił, nie przewiduję, żeby nastąpiły zmiany” – podkreślił Kerry. Elementy projektowanej tarczy mają być rozmieszczone w bazie w Redzikowie koło Słupska.

Kerry chwalił polskie osiągnięcia gospodarcze oraz w kwestiach bezpieczeństwa. „Naród polski przekształcił swój kraj w potęgę gospodarczą i w dziedzinie bezpieczeństwa. Wpływ Polski odczuwa się na obszarze całej społeczności transatlantyckiej” – powiedział sekretarz stanu USA. Podkreślił, że Polska jest największym partnerem handlowym USA w Europie Środkowej oraz że dwustronny handel wzrósł czterokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat.

Sikorski i Kerry poruszyli też kwestię tzw. afery podsłuchowej związanej z praktykami amerykańskiego wywiadu. Szef polskiego MSZ poinformował, że uzgodniono, iż będą „bliższe konsultacje między naszymi służbami, jak zwalczać wspólne zagrożenie”. Z kolei Kerry mówił o wspólnym działaniu, by zachować równowagę między ochroną obywateli, a zachowaniem ich prywatności.

Sikorski podkreślił, że Polska popiera podpisanie umowy o strefie wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. „Obiecaliśmy sobie konsultacje w tej sprawie” – dodał. Według Kerry’ego stworzenie strefy „będzie miało olbrzymi, pozytywny wpływ”. „Nie należy tego mieszać ze sprawami podsłuchów” – ocenił.

Obaj politycy poruszyli też kwestię gazu łupkowego. „Polska jest jednym z krajów, który uważa, że dla dobra środowiska, ale także naszych gospodarek w Europie, w Polsce, powinniśmy eksploatować zasoby gazu łupkowego, a gaz powinien przypłynąć do naszego terminalu LNG także ze Stanów Zjednoczonych” – powiedział Sikorski.

Jak zapewnił spotkanie z Kerry’m potwierdza „dobre, strategiczne stosunki” między Stanami Zjednoczonymi a Polską. „Przykładami tych więzi jest współpraca polityczna i wojskowa. Mamy także ważne interesy gospodarcze i prowadzimy dialog demokratyzacyjny” – zaznaczył Sikorski.

Kerry spotkał się również z premierem Donaldem Tuskiem. Według CIR rozmowa dotyczyła postępów w pracach nad unijną umową handlową ze Stanami Zjednoczonymi. „Obie strony pozytywnie oceniły obecny stan współpracy dwustronnej. Do perspektywicznych obszarów rozwoju stosunków zaliczono bezpieczeństwo energetyczne oraz współpracę w dziedzinie nauki i innowacyjności” – czytamy w komunikacie.

Podobnie jak w rozmowie z Sikorskim pojawiła się kwestia ochrony prywatności w internecie. Rozmowy Tusk-Kerry dotyczyły też polityki klimatycznej, w kontekście zbliżającego się szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie, a także kierunków rozwoju NATO – przed przyszłorocznym szczytem NATO w Wielkiej Brytanii.

Wraz z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem Kerry odwiedził 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. „Polsko-amerykański sojusz działa i jest mocny, nadal będziemy w niego inwestować” – zadeklarował tam sekretarz stanu USA. Podkreślał też wagę polskich inwestycji w obronność. „Polska pokazuje, że zobowiązanie do działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa jest właściwym przesłaniem dla wszystkich członków NATO” – ocenił. Zadeklarował amerykańską gotowość do pomocy Polsce w tym względzie.

Siemoniak podkreślił, że Polska i Europa potrzebują obecności USA i ich przewodnictwa w NATO. Ocenił, że sojusz powinien się opierać „na niezawodności kolektywnej obrony swoich członków i rosnących realnych zdolnościach wojskowych”.

Kerry odznaczył polskiego oficera wojsk specjalnych amerykańskim medalem za wybitne osiągnięcia w służbie w trakcie misji w Afganistanie. Ppłk Wojciech Bagan z jednostki wojskowej GROM otrzymał Meritorious Service Medal – Medal za Chwalebną Służbę.

We wtorek Kerry rozmawiał także z młodymi polskimi naukowcami, uczestnikami programu ministerstwa nauki „Top 500 Innovators” i twórcami marsjańskiego łazika Hyperion.

Na spotkaniu z przedstawicielami środowisk biznesowych sekretarz stanu komplementował stan polskiej gospodarki, która – jak to określił – jest wybitna. Zwrócił uwagę, że należymy do kilku krajów transatlantyckich, które w czasie kryzysu nie wpadły w recesję. Podkreślał, że przed przemianami 1989 r. nikt nie mógł spodziewać się, że polska ekonomia osiągnie taki stan jak teraz.

Podczas wizyty w Warszawie Kerry znalazł czas na krótki spacer po Krakowskim Przedmieściu; wstąpił do kawiarni, rozmawiał z grupą uczniów podstawówki.

Sekretarz stanu USA przyleciał do Polski w poniedziałek późnym wieczorem, z lotniska udał się na cmentarz do podwarszawskich Lasek, gdzie złożył wieniec na grobie byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. „Byłem zaszczycony, że mogłem złożyć wieniec w imieniu narodu amerykańskiego, żeby podkreślić niezwykły wkład tego człowieka w sprawy wolności, niepodległości i praw człowieka” – mówił.

Polska jest jedynym krajem europejskim na trasie podróży sekretarza stanu USA. Odwiedził on już stolice Egiptu i Arabii Saudyjskiej; z Warszawy znów poleci na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, by odwiedzić: Izrael, Palestynę, Jordanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algierię i Maroko.

PAP

drukuj