Kerry i Ławrow spotkają się ok. 28 września w sprawie Syrii

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w piątek w Genewie, że uzgodnił z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, iż obaj ponownie spotkają się około 28 września, by spróbować ustalić datę międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii, tzw. Genewy 2.

W drugim dniu rozmów z Ławrowem na temat syryjskiego arsenału chemicznego Kerry ocenił, że były one „konstruktywne”. Rosja i USA intensywnie pracują nad znalezieniem płaszczyzny porozumienia co do rozwiązania kryzysu w Syrii, lecz oba kraje muszą najpierw „odrobić zadanie domowe” – powiedział Kerry, nie ujawniając więcej szczegółów.

„Obaj uzgodniliśmy, że odrobimy to zadanie i spotkamy się ponownie w Nowym Jorku około 28 września w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, by zobaczyć, czy możliwe jest uzgodnienie terminu konferencji. W dużej mierze będzie zależało to od tego, co uda się osiągnąć w ciągu następnych godzin, dni w kwestii broni chemicznej” w Syrii – oświadczył Kerry na konferencji prasowej po spotkaniu z Ławrowem oraz wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej ds. Syrii Lakhdarem Brahimim.

Brahimi odpowiada za przygotowanie Genewy 2, podczas której ma odbyć się dyskusja nad politycznymi rozwiązaniami konfliktu syryjskiego. Jego misja – jak zauważa agencja AFP – pozostaje w impasie od miesięcy z powodu braku porozumienia między światowymi mocarstwami, m.in. na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, co do możliwości zakończenia trwającej od 2,5 roku wojny domowej w Syrii.

Minister Ławrow powiedział, że rosyjscy i amerykańscy eksperci muszą współpracować z Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej w celu wypracowania rozwiązań w sposób „szybki, profesjonalny i na ile to możliwe w sposób praktyczny”. Dyplomaci rozmawiali na temat rosyjskiego planu uniknięcia interwencji zbrojnej USA w Syrii po użyciu w tym kraju 21 sierpnia broni chemicznej, o co oskarżany jest reżim prezydenta Baszara el-Asada.

PAP

drukuj