KEP zachęca do poparcia obywatelskiej inicjatywy „Zatrzymaj aborcję”

Księża biskupi zachęcają do poparcia obywatelskiej inicjatywy „Zatrzymaj aborcję”, która „ma na celu większą ochronę życia dziecka poczętego”. W specjalnym apelu Konferencji Episkopatu Polski czytamy: prawo do życia jest „podstawowym prawem każdego człowieka”, a „każde dziecko ma prawo żyć, także dziecko chore”.

Fundacja „Życie i Rodzina” zbiera podpisy pod projektem, który wykreśla z polskiego prawa tzw. przesłankę eugeniczną. Inicjatywę poparły środowiska pro-life, prawicowi politycy i przedstawiciele świata nauki i Kościoła.

Prezydium Episkopatu Polski w specjalnym apelu prosi, aby to adopcja zajęła miejsce aborcji – wskazuje ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

– Księża biskupi piszą: „Jeśli rodzice nie zdecydują się na wychowanie dziecka, zawsze mogą przekazać je do adopcji, tym bardziej, że tak wiele rodzin jest gotowych otoczyć je swoją opieką. Zabijanie dzieci nigdy nie powinno mieć miejsca. Zamiast aborcji – adopcja” – czytamy w apelu. Księża biskupi zachęcają wszystkich do poparcia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”, która ma na celu większą ochronę życia dziecka poczętego. Pozostało już tylko kilka dni na włączenie się w tę inicjatywę – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Obecnie prawo w Polsce dopuszcza tzw. aborcję w trzech przypadkach: gdy według medyków ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy kobieta została zgwałcona bądź właśnie, gdy lekarze uznają, że dziecko jest chore.

Podpisy pod obywatelskim projektem zbierane są do połowy listopada, następnie po podliczeniu trafią do Sejmu.

Obywatelską inicjatywę poparł m.in. prezydent Polski Andrzej Duda.

RIRM

drukuj