fot. twitter.com/PKN_ORLEN

KE przedłużyła czas na decyzję ws. fuzji Orlenu z Lotosem do 22 lipca 

Komisja Europejska wydłużyła czas na podjęcie przez siebie decyzji w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem do 22 lipca. To konsekwencja złożenia przez Orlen propozycji nowych środków zaradczych w odpowiedzi na zastrzeżenia Brukseli.

Strony przedstawiły zmienione zobowiązania, a tymczasowy termin podjęcia decyzji przez Komisję wyznaczono na 22 lipca. Orlen już na początku maja przesłał do Brukseli propozycje ustępstw, tak by Komisja zgodziła się na jego połączenie z Lotosem. Środki zaradcze zostały poddane tzw. testowi rynkowemu. Żadna ze stron nie informuje jednak o jego wynikach, ale w poniedziałek Orlen złożył kolejny pakiet zmian.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki powiedział, że fuzja Orlenu z Lotosem będzie korzystna zarówno dla polskiej gospodarki, jak i odbiorców paliwa.

– Połączony koncern będzie bardziej odporny na wahania koniunktury na rynkach międzynarodowych. Będzie miał łatwiejszy dostęp do finansowania, będzie miał mocniejszą pozycje negocjacyjną zarówno w przypadku dostawców ropy, jak i innych usług i produktów, z których korzystają obie spółki i będzie silniejszym kołem zamachowym polskiej gospodarki – podkreślił Maciej Małecki.

Do sprawy odniósł się także prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Traktujemy to jako pozytywny sygnał dla realizowanej transakcji – tak prezes państwowej spółki skomentował decyzję Komisji Europejskiej.

RIRM

drukuj