KE chce wysłuchania Polski ws. reformy wymiaru sprawiedliwości

Komisja Europejska robi kolejny krok w procedurze art. 7 wobec Polski. Unijna instytucja poprosiła o formalne wysłuchanie naszego państwa w związku z reformą sądownictwa.

W czwartek doszło do spotkania ambasadorów państw członkowskich, którzy mają przygotowywać Radę do Spraw Ogólnych. Na szczycie spotkają się ministrowie ds. europejskich państw członkowskich.

Na tym spotkaniu przedstawiciel Komisji Europejskiej złożył wniosek o formalne wysłuchanie Polski w związku z reformą sądownictwa i prowadzoną wobec niej procedurą art. 7 traktatu o Unii Europejskiej.

Wniosek poparły m.in. Niemcy oraz Francja. Przeciw były Polska i Węgry.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz zauważył, że niektórzy przedstawiciele Komisji Europejskiej mają jakąś swoistą frajdę z tego, żeby Polskę brać na tapetę i co rusz nahajką popychać do działania zgodnie z trendami, które są przyjęte w Unii Europejskiej.

– My absolutnie nie zgadzamy się z taką retoryką. Polska jest dużym, wolnym, demokratycznym, suwerennym krajem. Jesteśmy członkiem rodziny europejskiej, członkiem Unii Europejskiej, ale bez przesady. Są pewne obszary, które członkowie UE wewnętrznie regulują – akcentował wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

O uruchomieniu wobec Polski art.7 traktatu o Unii Europejskiej Komisja Europejska zadecydowała w grudniu. Procedura dotyczy ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj