Katowice – drugi dzień kongresu PiS i ZP

Dziś drugi dzień konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz  Zjednoczonej Prawicy, która odbywa się w Katowicach. Wczoraj, podczas trzech paneli, eksperci przedstawili propozycje z zakresu gospodarki, energetyki i społeczeństwa obywatelskiego.

Wśród wspomnianych propozycji są m.in. ograniczenie liczby nowych przepisów, reindustrializacja, Pakiet Praworządności Podatkowej i Karta Drobnego Przedsiębiorcy, powołanie Ministerstwa Gospodarki i Rozwoju oraz zwiększenie środków na wojsko.

O przemianach w polskiej gospodarce, które będą pomocne dla przedsiębiorców  mówił europoseł i ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk.

– Poprzez odpowiednie zapisy w programie, a więc głównie te zapisy związane z podatkami, zamiast amortyzacji odpis pełnych nakładów inwestycyjnych w roku ich poniesienia, a dla inwestycji innowacyjnych nawet podwójny odpis – będzie to, naszym zdaniem, silny bodziec proinwestycyjny, który skłoni przedsiębiorców, by pieniądze w tym okresie, o którym mówię przeznaczyli na inwestycje. Rzeczywiście uzyskają w ten sposób bardzo szybki okres zwrotu. Nasz rząd na pewno nie powtórzy takiego błędu, jak został przed chwilą popełniony – że wielkie pieniądze, zamiast trafić do fabryk w Polsce, powędrowały do Francji. A to kwota 13 mld zł – podkreślał ekonomista.

Propozycje z zakresu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki przedstawiła Jadwiga Emilewicz. Ekspert podkreśliła, że państwo powinno przede wszystkim wspierać młodych, którzy zakładają biznesy.

– W jaki sposób powinno pomagać im państwo? Powinno ich zwolnić od tzw. podatku Belki – podatku od zysków kapitałowych. Chodzi przede wszystkim o te podmioty, które inwestują w innowację w małych, średnich przedsiębiorstwach lub w badania rozwojowe. To jest jedna z naszych propozycji. Po drugie, w zakresie wspierania tych proinnowacyjnych przedsięwzięć: pozyskiwanie patentów europejskich i międzynarodowych – co jest dużą trudnością małych i średnich przedsiębiorców. Dziś rzecznicy patentowi siedzą za biurkami i podpisują tylko dokumenty. Chcielibyśmy, aby uzbroić ich w dodatkowe atrybuty finansowe, po to, by pomogły aplikować przedsiębiorcom o pozyskiwanie patentów. Konieczne jest zbudowanie nowej instytucji, która będzie się zajmowała tylko i wyłącznie badaniami stosowanymi – mówiła pierwszego dnia konwencji Jadwiga Emilewicz.

Drugi dzień konwencji rozpocznie się o 9.30 od panelu „Rolnictwo i rozwój wsi”.

RIRM

drukuj