fot. commons.wikimedia.org

W Katowicach stanie pomnik ks. prymasa A. Hlonda

Pomnik pierwszego biskupa diecezji katowickiej oraz prymasa Polski księdza kardynała Augusta Hlonda zostanie odsłonięty w Katowicach 5 lipca – w 135. rocznicę urodzin duchownego.

Monument stanie przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uroczystość rozpocznie Msza Święta w pobliskiej archikatedrze Chrystusa Króla, której przewodniczyć będzie metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc.

Pomnik Augusta Hlonda (1881-1948) jest dziełem artysty rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza. Wykonany został z drobnoziarnistego, twardego piaskowca Luna, sprowadzonego z Hiszpanii, z okolic Barcelony. Ma około 5 metrów wysokości, waży 23 tony.

Ks. kard. Hlond został przedstawiony w pozycji siedzącej z różańcem w ręku. Spogląda na katowicką katedrę. Na cokole umieszczono słowa kardynała: „Kto z Bogiem pracuje, kładzie fundament pod dzieła, które przetrwają wieki, bo tylko opierając się na Bożym prawie można dokonać wielkich dzieł”.

August Józef Hlond urodził się 5 lipca 1881 roku, w małej górnośląskiej wiosce Brzęczkowice, obecnie dzielnicy Mysłowic, jako jeden z dwanaściorga dzieci Jana i Marii Hlondów.

Był wychowankiem salezjanów, ukończył studia w Rzymie. Po złożeniu ślubów zakonnych i święceniach kapłańskich, po pierwszej wojnie światowej organizował Kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku – najpierw (od grudnia 1922 r.) jako administrator apostolski, potem jako pierwszy biskup diecezji katowickiej.

Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Zdecydował o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący do dziś tygodnik „Gość Niedzielny”. W połowie 1926 r. został arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim; mianowany prymasem Polski stanął na czele Kościoła katolickiego w Polsce.

Po wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie najpierw w Rzymie, potem we Francji. W Rzymie przygotował dwa obszerne raporty o sytuacji Kościoła w okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju utworzył administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do ich integracji z resztą kraju. Zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie. Od 1992 r. trwa jego proces beatyfikacyjny.

RIRM/PAP

drukuj