fot. wikipedia.org

Pomnik Polaków, ofiar rzezi wołyńskiej, stanie w Bielsku-Białej

Pomnik w hołdzie Polakom zgładzonym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu jeszcze w br. stanie w Bielsku-Białej – poinformował w piątek bielski magistrat. Monument upamiętni także tych Ukraińców, którzy narażając własne życie ratowali Polaków.

Pomnik z łupanego granitu stanie na cmentarzu Wojska Polskiego. Będzie to prostopadłościan o wysokości ponad 2 m. W zagłębieniu w formie krzyża umieszczona zostanie figura Chrystusa, która wygląda jakby została zniszczona w pożodze.

Inskrypcja na monumencie będzie głosiła: „W hołdzie Polakom – ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią za cenę własnego życia”.

Znajdą się na nim też słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w 2001 r. we Lwowie: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość”.

Szymon Gąsowski z biura prasowego magistratu poinformował, że autorem projektu jest Jacek Grabowski, bielszczanin, który urodził się w 1943 r. w Stryju na Kresach.

„Pomnik stanie jeszcze w tym roku. Data jego odsłonięcia nie została jeszcze wyznaczona” – powiedział.

Monument ufundował samorząd Bielska-Białej.

Ludobójstwo na Wołyniu i w południowo-wschodniej Małopolsce rozpoczęło się 11 lipca 1943 r. Tego dnia w ponad stu miejscowościach Ukraińcy zgładzili w bestialski sposób 30 do 60 tys. Polaków. Ogółem w latach 1939-47 na kresach zamordowano ponad 130 tys. obywateli Polski. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

PAP/RIRM

drukuj