fot. twitter.com/KAS_GOV_PL

KAS wykryła pośrednika w karuzeli VAT

Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie przy współpracy z komórką szefa Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili podmiot, który pośredniczył w fikcyjnym łańcuchu dostaw olejów roślinnych.

Szacowana wartość strat Skarbu Państwa to ponad 5 mln zł – poinformowała rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Małgorzata Brzoza.

Podczas kontroli na terenie bazy magazynowej w województwie łódzkim funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili dowody, które wskazywały na „produkcję oleju posmażalniczego”. Baza wyposażona w infrastrukturę grzewczą była wykorzystywana do podgrzewania olejów roślinnych.

Poddanie towaru obróbce cieplnej ma na celu fałszywe nadanie tożsamości jako oleju posmażalniczego, co – po wprowadzeniu do obrotu przez szereg firm – pomagało później w wyłudzeniu zwrotów podatkowych.

Funkcjonariusze ujawnili pozorność obrotu między uczestnikami transakcji – znikającymi podatnikami i pośrednikami.

Decyzją szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rachunku bankowym pośrednika zablokowano 330 tys. zł.

„Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie. Postępowanie prowadzone jest w sprawie, nikomu jeszcze nie postawiono zarzutów” – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie Piotr Marko.

PAP

drukuj