fot. Kamil Marek

KAS nie będzie karać przewoźników w początkowym okresie działania systemu e-TOLL. Interwencja A. Abramowicza odniosła sukces

Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie karać przewoźników w początkowym okresie działania systemu e-TOLL – to efekt niedawnej interwencji w tej sprawie Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 30 września wygasła możliwość jednoczesnego korzystania z dotychczasowego systemu viaTOLL oraz nowego – e-TOLL.

Kilka dni temu Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformowało, że Adam Abramowicz zwrócił się do Krajowej Administracji Skarbowej o przedłużenie okresu przejściowego w działaniach systemu viaTOLL oraz e-TOLL, by pomóc branży transportowej i przewozom pasażerskim. Od 1 2021 roku października przewoźnicy mogą bowiem korzystać wyłącznie z systemu e-TOLL.

W sobotę Biuro Rzecznika MŚP ogłosiło, że interwencja Adama Abramowicza odniosła sukces – Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie karać przewoźników w początkowym okresie działania systemu e-TOLL. Jak poinformowała w piśmie do Rzecznika MŚP, Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS, kontrole prawidłowości uiszczania opłat w początkowym okresie działania systemu e-TOLL, które od 1 października będą przeprowadzane przez Inspektorów GITD oraz Służbę Celno-Skarbową, będą miały przede wszystkim charakter prewencyjny – ich „podstawowym elementem będzie pouczanie, a nie karanie uczestnika realizowanego przewozu”. [czytaj więcej]

Uwzględniony został – jak poinformowało Biuro Rzecznika MŚP – także postulat Adama Abramowicza dotyczący odstąpienia od karania przewoźników.

„W sprawach, dla których ustawa przewiduje nakładanie mandatów na kierujących, stosowane będą pouczenia. Natomiast w sprawach kar pieniężnych nakładanych przez GITD, z wyłączeniem braku rejestracji w e-TOLL, w pierwszej kolejności inspektorzy skorzystają z przewidzianej w przepisach prawa instytucji <<odstąpienia>> od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej” – napisała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

W piśmie z 29 września skierowanym do Magdaleny Rzeczkowskiej Adam Abramowicz zwrócił się z prośbą o przedłużenie okresu przejściowego w zakresie równoczesnego działania systemu viaTOLL oraz e-TOLL. Jak informowano wówczas, pozwoli to nie tylko na płynną migrację danych wielu użytkowników z dotychczasowego systemu viaTOLL, ale także zapewni służbom informatycznym Krajowej Administracji Skarbowej więcej czasu na dostosowanie systemu e-TOLL do potrzeb przewoźników.

Adam Abramowicz zaapelował też o odstąpienie od karania, w początkowym okresie docelowego działania systemu e-TOLL, czyli od 1 października br., przewoźników, którzy nie zdążyli zarejestrować się w nowym systemie płatności opłat drogowych lub z powodów technicznych nie mogli z niego skorzystać.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl