Karty prepaid od poniedziałku tylko z podaniem danych osobowych

Od poniedziałku sprzedaż kart prepaid będzie możliwa po podaniu danych osobowych. Tego dnia wchodzą w życie przepisy tzw. ustawy antyterrorystycznej, które obligują sprzedających karty przedpłacone do weryfikacji tożsamości kupujących.

Abonenci przy kupnie będą musieli podać imię, nazwisko nr PESEL oraz serię i numer dokumentu tożsamości. Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej zobowiązani będą do podania numeru paszportu lub karty pobytu.

W przypadku firm, podczas kupna kart będzie obowiązywało podanie nazwy i jednego z numerów – REGON, NIP, KRS lub numeru ewidencji działalności gospodarczej.

Poseł Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podkreśla, że przy obecnej sytuacji w Europie, gdy istnieje zagrożenie terrorystyczne, takie rozwiązanie jest konieczne.

– Trzeba powiedzieć o tym, iż praktycznie miażdżąca liczba osób korzystających ze środków łączności zrealizuje to w ramach potrzeb osobistych i nie ma to nic wspólnego z jakimikolwiek zamiarami związanymi z przestępczością. Jest to natomiast regulacja, która niestety w pewnych ograniczeniach idzie w kierunku zapewnienia lepszego poczucia bezpieczeństwa oraz ochrony życia i zdrowia obywateli. Zjawiska, które obserwujemy w Europie, każą państwu polskiemu wprowadzać również do tych rozwiązań, odnoszących się do międzynarodowego przeciwdziałania zjawisku terroryzmu, także rozwiązania odnoszące się do identyfikacji tych nośników przekazywania informacji, jakimi są m.in. telefony –  zaznacza Jerzy Polaczek.

Zgodnie z nowymi przepisami wszyscy posiadacze kart prepaid będą musieli zarejestrować je do 1 lutego 2017 r. Po tym dniu ich karty zostaną wyłączone.

RIRM

drukuj