Kanonizacje w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia 2014 roku – ogłosił wczoraj Ojciec św. Franciszek podczas konsystorza w Watykanie.

Obaj Papieże zostaną wyniesieni na ołtarze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione 13 lat temu przez Jana Pawła II. Data kanonizacji Jana Pawła II to wielki dzień, również dla Polski – stwierdził ks. dr Józef Kloch, Rzecznik Episkopatu Polski.

Zwrócił także uwagę, że Jan Paweł II będzie patronem rozpoczynających się od 2014 roku przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, zaplanowanych w Krakowie na 2016 rok. Przypomniał, że to nasz Wielki Rodak był inicjatorem dni młodzieży, a pierwsze takie spotkanie odbyło się w Częstochowie.

– Mamy patrona do przygotowań na Światowe Dni Młodzieży, patrona świętego – Jana Pawła II, który zapoczątkował dni młodzieży. Pamiętamy pierwsze spotkanie było w Częstochowie, a teraz, kiedy przygotowujemy się do krakowskich Światowych Dni Młodzieży, będzie nam patronował Jan Paweł II. Święty Jan Paweł II. Oznacza to, że kult będzie już na całym świecie. Błogosławiony to jest przede wszystkim ten, który jest wzorem dla pewnego ograniczonego terenu – zauważył ks. dr. Józef Kloch.

Ks. Grzegorz Suchodolski z krajowego Biura ŚDM podkreśla, że wreszcie będziemy postrzegali JPII nie tylko jako tego, który beatyfikował i kanonizował tysiące osób ale zobaczymy go pośród nich. Ksiądz wskazuje, że wielu młodych uczestniczyło w pogrzebie JP II, kiedy to – jak stwierdza – był nieformalny światowy dzień młodzieży.

– Wszyscy wtedy mieli transparenty i słowa „santo subito” na ustach, a teraz się to spełnia, można powiedzieć w tym ostatecznym wymiarze. Jesteśmy za to wdzięczni Panu Bogu i Papieżowi Franciszkowi. Światowe Dni Młodzieży zyskują naprawdę stałego, trwałego orędownika i patrona. Chyba żadne z tych współczesnych dzieł Kościoła nie ma jako pomysłodawcy i inicjatora kogoś, kto jest już wyniesiony na ołtarze; to jeszcze tym bardziej dla ludzi uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży jest wezwaniem do tego, by osobiście naśladować Jana Pawła i dążyć do świętości przez dobre życie – stwierdza ks. Grzegorz Suchodolski.

Ksiądz Federico Lombardi rzecznik Watykanu nie wykluczył że w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII weźmie udział emerytowany papież Benedykt XVI.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl