Kadyrow: strzelać do rosyjskich funkcjonariuszy, jeśli działają bez zgody

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow zezwolił strukturom siłowym swej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej na strzelanie do rosyjskich funkcjonariuszy, uczestniczących w operacjach nieuzgodnionych z władzami czeczeńskimi – podały w czwartek media.

„Jeśli bez waszej wiedzy na waszym terenie pojawi się ktoś – nieważne czy z Moskwy czy ze Stawropola – otwórzcie ogień” – oświadczył Kadyrow na specjalnej naradzie z przedstawicielami czeczeńskich struktur siłowych, dając do zrozumienia, że nikt, kto nie uzgodnił tego z MSW Czeczenii, nie ma prawa do przeprowadzania operacji na terenie republiki.

Jak pisze portal Kawpolit, Kadyrowa zirytowała operacja specjalna, którą w niedzielę wieczorem w Groznym przeprowadziły siły bezpieczeństwa z sąsiadującego z Czeczenią Kraju Stawropolskiego. W wyniku tej akcji zginął Czeczen Dżambułat Dadajew poszukiwany przez organy ścigania.

Kadyrow powiedział, że nikt nawet nie poinformował miejscowych organów bezpieczeństwa o operacji.

Poproszony o skomentowanie słów przywódcy Czeczenii, rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział w czwartek, że nie zna tej wypowiedzi. „Zapoznamy się z nią, jeśli była… Wówczas porozmawiamy” – oświadczył rzecznik Władimira Putina agencji RIA Nowosti.

PAP/RIRM

drukuj