Separatyści chcą rozbić Ukrainę i zapowiadają wybory samorządowe

Rebelianci z Doniecka i Ługańska organizują własne wybory samorządowe. Władze w Kijowie ostrzegają, że będzie to łamanie porozumień pokojowych z Mińska. Plany separatystów krytykuje też Berlin.

Przywódca ługańskich separatystów Ihor Płotnicki ogłosił datę wyborów samorządowych, na których przeprowadzenie Kijów się nie zgadza. Odbędą się 1 listopada. W ubiegłym  tygodniu wybory samorządowe ogłosiły samozwańcze władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Wyznaczono je na 18 października.

To ryzykowna i nieodpowiedzialna decyzja – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Ukraiński prezydent oświadczył, że wybory w nieuznawanych republikach oznaczają złamanie mińskich porozumień pokojowych. Wyraził opinię, że separatyści ogłosili je w porozumieniu z Moskwą i zażądał nowych sankcji wobec Rosji.

To potwierdza 2 fakty. Jedno, że separatyści są separatystami, czyli nadal prowadzą swoje działania dążące do rozerwania jedności państwa ukraińskiego, a drugie, to zachowanie Moskwy, która wszelkie porozumienia traktuje jako zapisy jedynie na papierze, a niekoniecznie ma zamiar się do jakichkolwiek ustaleń – co zresztą wynika z historii – stosować – stwierdził  Jan Fedirko z Fundacji Niepodległości w Lublinie.

Od 1 września w Donbasie obowiązuje zawieszenie broni między stroną ukraińską a separatystami.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl