Rosja zażąda zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z ostrzałami w Syrii?

Rosyjski parlamentarzysta Władimir Dżabarow ocenił w sobotę, że Rosja zażąda zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z ostrzałami w Syrii. Źródło w MSZ cytowane przez dziennik „Kommiersant” powiedziało, iż Moskwa zażąda pilnego zwołania Rady.

Władimir Dżabarow, który jest wiceprzewodniczącym komisji spraw zagranicznych Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, powiedział agencji RIA-Nowosti, iż zapewne Rosja zażąda zwołania RB ONZ. Oświadczył, że od reakcji Rosji zależy to, czy dojdzie do powtórnych ostrzałów w Syrii ze strony krajów zachodnich.

Inny parlamentarzysta z Rady Federacji, Andriej Klimow, komentując naloty zachodniej koalicji ocenił, że „Amerykanie i ich sojusznicy uczynili wszystko, by nie zahaczyć o rosyjskie oddziały w Syrii”.

Jednakże w oświadczeniach rosyjskich parlamentarzystów dominują zarzuty o agresję ze strony USA. Pojawiają się także oskarżenia, iż USA przeprowadzając ostrzał chcą „zniszczyć dowody” na „sfałszowanie ataku chemicznego” we Wschodniej Gucie czy uniemożliwić pracę ekspertów z Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Taką opinię wyraził m.in. szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Konstantin Kosaczow.

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku, w którym miało zginąć ponad 60 osób. Operacja koalicji rozpoczęła się w sobotę o godz. 4 czasu lokalnego w Syrii (o godz. 3 w Polsce). Siły zbrojne USA podały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl