fot. PAP/Leszek Szymański

Wiceszef MRPiPS: Program „Rodzina 500 plus” traktuje wszystkich rodziców tak samo

Program „Rodzina 500 plus” jest sprawiedliwy i traktuje wszystkich rodziców tak samo – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Odniósł się w ten sposób do zarzutów posłów opozycji, którzy uważają, że rządowe wsparcie dyskryminuje m.in. samotnych rodziców.

Politycy opozycji uważają, że ze względu na kryterium dochodowe samotnym rodzicom trudniej jest uzyskać świadczenie na pierwsze dziecko.

Wiceszef resortu podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przedstawił informacje na temat realizacji programu. Jak wskazał, w 2017 r. do samotnych rodziców trafiło ponad 5 mld zł. Przypomniał, że takiego wsparcia nie było od 19 lat.

– Jest kryterium dochodowe na pierwsze dziecko – 800 złotych (1200 złotych przy dziecku niepełnosprawnym). Małżeństwa, związki partnerskie, samotni rodzice – mają dokładnie takie same kryteria, czyli program jest ustawiony w sposób bardzo sprawiedliwy z tego względu, że pieniądze „wędrują” za dzieckiem. Mówienie o tym, że program „500 plus” wykluczy samotnych rodziców, jest potwornym wręcz nieporozumieniem. Co piąta złotówka trafia do rodziców wychowujących samotnie dzieci. Nigdy tyle pieniędzy nie trafiło do samotnych rodziców, co po wprowadzeniu programu „500 plus”. Przypomnę, że z funduszu alimentacyjnego w roku 2015 trafiało do rodziców w okolicach 1,5 mld złotych. Z „500 plus” trafia ponad 5 mld złotych rocznie – przekonywał Bartosz Marczuk.

1 kwietnia minęły dwa lata od funkcjonowania rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Obecnie korzysta z niego ponad 2 mln 400 tys. rodzin i ponad 3 mln 600 tys. dzieci. Największy udział stanowią rodziny z dwójką dzieci. Ponad 60 proc. środków trafiło na wieś.

Program widocznie zredukował ubóstwo wśród rodzin w Polsce. Do 2015 roku pod rządami koalicji PO-PSL nawet 800 tys. dzieci żyło poniżej minimum egzystencji.

RIRM

drukuj