fot. PAP

Kaczyński: Polityka rządu godzi w polski przemysł

Jarosław Kaczyński zarzucił rządowi PO-PSL marnowanie szans na rozwój polskiego przemysłu i sprzyjanie zagranicznym interesom. Szef PiS skrytykował m.in. zakup pociągów Pendolino.

Polityk stwierdził, że tabor powinien być zamawiany u krajowego producenta np. w zakładach Pesa S.A, produkujących tabor kolejowy i tramwaje.  Zakład ten nie otrzymał zamówienia – rząd kupił pociągi włoskie i robi jeszcze wokół tego show: to jest polityka, która godzi w polski przemysł, godzi w polską gospodarkę” – powiedział szef PiS.

Podkreślił, że jest to polityka niewyobrażalna w żadnym innym kraju, gdzie rządy – zabiegają o interesy swoich przedsiębiorstw, bywa, że pojedynczych przedsiębiorców.

– Tu się nie zabiega, tu się kupuje gdzie indziej, tutaj się ogranicza nasze własne szanse. Mamy tutaj do czynienia z polityką, która      jest po prostu z punktu widzenia naszych interesów gospodarczych samobójcza. Pozostaje tylko pytanie, czyim interesom w gruncie rzeczy służy, o co tutaj chodzi, dlaczego polski rząd nie działa dla rozwoju polskiego przemysłu, dla  tworzenia miejsc pracy, dla umacniania polskiej pozycji – zauważa Jarosław Kaczyński.

Lider PiS wskazał również na innych przykład szkodliwej polityki rządu. Przypomniał, o niedawnej likwidacji Zakładów Chemicznych „Zachem” w Bydgoszczy, które należały do Ciechu. Właściciel sprzedał technologię podstawowego produktu firmy i listę odbiorców niemieckiemu koncernowi BASF, a konsekwencją było zwolnienie ok. 600 pracowników „Zachemu” i likwidacja zakładów w Bydgoszczy.

Prezes PiS zaznaczył, że jego ugrupowanie zamierza w równym stopniu wspierać rozwój zarówno małych i średnich, jak i bardzo dużych przedsiębiorstw.

– Chcemy, żeby się rozwijały, żeby były coraz bardziej nowoczesne. Chcemy przełamać bariery. Można powiedzieć, że dzisiaj obok tej fatalnej polityki rządu jest także jeszcze inna bariera. Można powiedzieć, że ta stara gwardia, która znalazła się już na początku lat 90-tych w polskiej gospodarce na wyróżnionych pozycjach, bardzo często uniemożliwia przedsiębiorcom energicznym, często młody, takim, którzy by mieli  szansę na rozwój. Więc z jednej strony mamy rząd, który blokuje i poza tym mamy cały inny system, który doprowadza do tego, że potencjał polskiej przedsiębiorczości nie jest wykorzystany. Nie możemy iść do przodu tak szybko, jakbyśmy mogli iść. My taką szansę chcemy stworzyć – zaznacza prezes PiS.

 

RIRM

drukuj