K. Szymański: Propozycja T. May dot. bezpieczeństwa bardzo interesująca

Wielka Brytania ma duże znaczenie dla europejskiego bezpieczeństwa, propozycja szerokiego traktatu dotyczącego bezpieczeństwa jest bardzo interesująca – powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański komentując wcześniejszą wypowiedź premier W. Brytanii Theresy May.

W sobotę, w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szefowa brytyjskiego rządu zaapelowała o wypracowanie nowego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa między jej krajem a Unią Europejską. Jak mówiła, umowa ta powinna zacząć obowiązywać już od 2019 roku, aby zapewnić dalszą współpracę obu stron w tym zakresie.

„Musimy chronić naszą ludność. Bezpieczeństwo Europy to nasze bezpieczeństwo” – podkreśliła Theresa May. Jako przykład ważnych dziedzin współpracy wskazała walkę z terroryzmem i przemytem ludźmi oraz dzielenie się danymi wywiadowczymi.

Do wypowiedzi May odniósł się w rozmowie z PAP wiceminister spraw zagranicznych, który podkreślił, że Polska jest zainteresowana ograniczeniem politycznych kosztów Brexitu, „nie tylko w handlu, ale także w sprawach bezpieczeństwa międzynarodowego oraz współpracy w walce z terroryzmem”.

„Podnosimy ten temat w rozmowach o Brexicie na forum unijnym” – wskazał Szymański.

„Wielka Brytania ma duże znaczenie dla europejskiego bezpieczeństwa i dlatego propozycja szerokiego traktatu dotyczącego bezpieczeństwa jest bardzo interesująca. Oznacza to ukształtowanie kreatywnych rozwiązań w zakresie współpracy UE i Wielkiej Brytanii w polityce zagranicznej i polityce bezpieczeństwa” – ocenił.

Konrad Szymański zaznaczył jednak, że problemem będzie pogodzenie tych trafnych postulatów premier May z zasadą autonomii decyzyjnej UE i prawnych zasad UE dotyczących współpracy w sprawach wewnętrznych.

„To trudne, ale konieczne do podjęcia zadanie na najbliższe miesiące” – dodał.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku z możliwym przedłużeniem obecnych warunków członkostwa w ramach okresu przejściowego – bez prawa głosu – przez następne 21 do 27 miesięcy.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC) to jedno z najważniejszych spotkań poświęconych bezpieczeństwu międzynarodowemu. Tegoroczna Konferencja rozpoczęła się w piątek i zakończy w niedzielę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl