fot. youtube.com

K. Szymański: Nie ma pola do kompromisu ws. Nord Stream II

Nie ma pola do kompromisu w sprawie Nord Stream II. Budowa gazociągu jest sprzeczna nie tylko z interesami Polski i Ukrainy, ale też całej Unii Europejskiej – mówił dziś wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w RMF FM.

Konrad Szymański przypomniał, że budowa drugiej nitki gazociągu północnego to – obok polityki migracyjnej i praworządności – jedna ze spraw, jakie dzielą dziś Polskę i Niemcy.

– Ta sprawa jest zero-jedynkowa. My uważamy, że Nord Stream będzie negatywnie wpływał na sytuację strategiczną w regionie, osłabi pozycję Ukrainy, zachęci Rosję do jeszcze większej agresji. Będzie negatywnie też wpływał na kształt rynku gazu w Unii Europejskiej – zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Polska będzie przekonywać Niemców, by odstąpili od realizacji projektu, zwłaszcza w obliczu nowej sytuacji międzynarodowej i zamachu na Siergieja Skripala.

– Po Salisbury mamy nową sytuację. Nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z aspektów polityki rosyjskiej wobec Europy, nie wobec Wielkiej Brytanii. Myślę, że warto jeszcze raz się zastanowić w tym kontekście, czy Rosja jest wiarygodnym partnerem, jakie są jej zamiary – podkreślił Konrad Szymański.

To nie zmienia jednak faktu, że Niemcy – tak jak Polska – są suwerennym państwem. Budowa Nord Stream II zwiększy rosyjskie wpływy w krajach Unii Europejskiej, dlatego Warszawa odpowiada dywersyfikacją dostaw, co ma zapewnić rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu oraz budowa gazociągu Baltic Pipe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj