Bydgoszcz: trwają obchody upamiętniające 37. rocznicę wydarzeń marcowych

W Bydgoszczy trwają obchody upamiętniające 37. rocznicę wydarzeń marcowych. 19 marca 1981 r. grupa związkowców została siłą wyprowadzona z sali sesyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Trzech z nich dotkliwie pobito.

Mężczyźni przybyli przedstawić postulaty uczestników trwającego od trzech dni w mieście strajku chłopów, domagających się m.in. rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Na dzisiejsze uroczystości składają się cztery punkty – zapowiadał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Rozpoczynamy od ul. Dworcowej. Bardzo się cieszymy, że jest odnowiona kamienica. Rolnicy będą mogli tam przemówić i zostaną złożone kwiaty. Następnie odbędzie się przemarsz do kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tam odbędzie się Msza św. Po niej rozpoczniemy przemarsz pod Urząd Wojewódzki, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów oraz będą miały miejsce okolicznościowe przemówienia przy tablicy pamiątkowej. Dalszy ciąg uroczystości będzie miał miejsce na sali sesyjnej. Sala zmieni swoją nazwę. Będzie uroczyste odsłonięcie tablicy. Sala będzie się nazywała  „Bydgoskiego Marca 1981 r.”. Następnie będą wręczane odznaczenia prezydenta RP, wojewody, medale okolicznościowe oraz wyróżnienia i medale marszałka – poinformował Mikołaj Bogdanowicz.

Obchody zakończy koncert w Filharmonii Pomorskiej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl