Przemyśl: trwa 20. konferencja „Europa Karpat”.

Bezpieczeństwo, wspólne projekty infrastrukturalne oraz wymiana kulturowa – to niektóre z tematów trwającej w Przemyślu 20. konferencji „Europa Karpat”.

Pierwszy panel międzynarodowego forum poświęcony był tradycjom parlamentarnym w Europie Środkowej i Wschodniej. Przedstawiciele parlamentów Bułgarii, Ukrainy oraz Słowacji mówili o roli, jaką parlamentaryzm odegrał w ich krajach.

W imieniu Polski głos zabrał prof. Włodzimierz Bernacki, poseł PiS, przewodniczący delegacji parlamentarnej RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Europa Środkowa to, to miejsce, w którym już w wieku XV budowany był model monarchii parlamentarnej. Z jednej strony parlamentaryzm, jako bardzo ważny czynnik dopełniający funkcjonowanie instytucji monarchii, ale i modelu arystokratycznego. A z drugiej strony, mówienie używanie pewnych pojęć takich jak parlamentaryzm, wolność, państwo, demokracja, to są te terminy, które mają swoje znaczenie i miały one swoje znaczenie zarówno w wieku XV, XVI i mają odrębne inne znaczenie współcześnie – mówił prof. Włodzimierz Bernacki.

Drugi panel debaty poświęcony został przyszłości Unii Europejskiej – w kontekście wspólnej polityki unijnej, ale także celów narodowych.

„Europa Karpat” to też rozmowa o współpracy samorządowej oraz kulturalnej.

W ramach konferencji podpisany zostanie m. in. projekt Świat Karpackich Rozet, czyli inicjatywa na rzecz zachowania kulturowej Unikalności Karpat. Poznamy również 100 projektów karpackich na stulecie odrodzenia Polski. Jednym z nich jest trasa Via Carpatia, o której opowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przemyśl, Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl