fot. facebook.com

Przemyśl: Marsz Orląt upamiętni uczestników walk o polskość Lwowa i Przemyśla

Ulicami Przemyśla przejdzie dziś Marsz Orląt. Jego celem jest upamiętnienie bohaterskich walk o polskość Lwowa i Przemyśla, w szczególności ich najmłodszych uczestników.

W tym roku mija 100. rocznica obrony miast przed oddziałami ukraińskimi. Organizatorem wydarzenia w Przemyślu jest Młodzież Wszechpolska.

Obchody poprzedzi Msza św. o godz. 15.00 w kościele o. Franciszkanów. Będzie jej przewodniczył ks. abp Józef Michalik, arcybiskup senior diecezji przemyskiej.

Marsz wyruszy z Placu Niepodległości i przejdzie przed Pomnik Orląt. Tam wygłoszone będą okolicznościowe przemówienia i złożone zostaną kwiaty.

To dobra okazja, aby w szczególny sposób uczcić młodych bohaterów – podkreśliła Izabela Pomykała, rzecznik okręgu podkarpackiego Młodzieży Wszechpolskiej.

– My jako narodowcy uważamy, że taka właśnie forma zorganizowania uroczystości upamiętnienia Orląt Przemyskich i Lwowskich jest najlepsza. Marsz jest żywiołowym wydarzeniem, na marszu skandowane są różne hasła, które mają na celu uczczenie i oddanie pamięci młodym bohaterom. Są także w tę setną rocznicę walk o polskość Przemyśla i Lwowa inne uroczystości. Myślę, że każdy, kto chce upamiętnić i oddać cześć młodym bohaterom, znajdzie coś dla siebie – wskazała Izabela Pomykała.

Natomiast jutro kolejne rocznicowe obchody odbędą się pod patronatem prezydenta Przemyśla. W planie wydarzenia przewidziano m.in. Mszę św. oraz koncert słowno-muzyczny.

RIRM

drukuj