K. Szymański: liczymy na szczegółową odpowiedź KE ws. polskiej odpowiedzi na zalecenia

Liczymy na szczegółowe i poważne odniesienie się przez Komisję Europejską do argumentacji prawniczej zawartej w polskiej odpowiedzi na ostatnie zalecenia KE, szczególnie w zakresie ustawy o ustroju sądów powszechnych – powiedział PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Wiceminister odniósł się w ten sposób do słów wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa podczas czwartkowej debaty na temat sytuacji w Polsce w dziedzinie praworządności na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Szef KE powiedział, że przekazana w poniedziałek przez polskie władze odpowiedź na rekomendacje ws. praworządności nie rozwiewa wątpliwości Komisji. Zaznaczył, że dalsze kroki wobec Polski będą zależały od kolegium unijnych komisarzy.

Jak ocenił Szymański, przeprowadzona w czwartek w Parlamencie Europejskim dyskusja była na dość ogólnym poziomie i często miała zbyt polityczny charakter.

Komentując przebieg debaty w komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE z udziałem m.in. Timmermansa, wiceszef MSZ wskazał ponadto, że argumenty merytoryczne, w tym porównawcze, przedstawione przez niektórych polskich posłów nie spotkały się z należytą odpowiedzią.

PAP/RIRM

drukuj