K. Szymański: Jednomyślność ws. budżetu UE gwarancją obrony polskich interesów

Przyjęcie przyszłego budżetu Unii Europejskiej jednomyślną decyzją wszystkich państw członkowskich, to fundamentalna gwarancja dla obrony polskich interesów w zakresie finansów UE – podkreślił w środę wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Na posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE posłowie rozpatrzyli dokument przedstawiony w czerwcu przez Komisję Europejską, który ma otwierać debatę na temat przyszłości finansów UE.

Komisja przedstawiła wówczas pięć wariantów, jakie wobec budżetu mogą przyjąć państwa członkowskie w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Tylko w jednym scenariuszu, który zakłada większą integrację, nie przewiduje się cięć w unijnej polityce rolnej i kluczowej dla naszego kraju polityce spójności. W dokumencie znalazły się ponadto zapisy wskazujące na związek między praworządnością a finansami; nie ma w nim jednak wyraźnego postulatu uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania zasad państwa prawa. Na taką możliwość wskazywał wcześniej m.in. rząd Niemiec.

Wiceszef MSZ, który przedstawił w środę stanowisko rządu, zwrócił uwagę na charakter dokumentu, który – według Konrada Szymańskiego – stanowi „modelowe rozważanie na temat pięciu scenariuszy” kształtowania polityki finansowej UE.

Przedstawiony dokument to jest kolejny silnie teoretyczny modelowy dokument dotyczący możliwych scenariuszy” – powiedział wiceszef MSZ.

Przypomniał, że podobne dokumenty dotyczyły m.in. scenariuszy dotyczących przyszłości samej Wspólnoty.

Według niego tego typu dokumenty nie są częścią procesu legislacyjnego.

To są dokumenty czysto koncepcyjne, które mają być inspiracją dla adresatów” – powiedział Konrad Szymański.

Jak dodał, przyszłe ramy finansowe zostaną przyjęte jednomyślną decyzją wszystkich państw członkowskich.

To jest fundamentalna gwarancja dla obrony polskich interesów w zakresie finansów UE, przyszłego wieloletniego kształtu budżetu” – zaznaczył polityk.

Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych wyzwaniem, które stoi przed UE, jest pogodzenie elastyczności i zdolności do odpowiedzi na nowe problemy z przewidywalności w dłuższej perspektywie.

To dotyczy wyboru między stopniem finansowania dotychczasowych, traktatowych poniekąd polityk takich jak polityka spójności, czy polityka rolna, a sposobem finansowania nowych wyzwań. Nikt nie podważa tego, że dziś Europa musi zrobić więcej w zakresie migracji czy bezpieczeństwa” – powiedział Konrad Szymański.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl