K. Szymański: liczymy, że nasze interesy będą lepiej rozumiane we Francji

Liczymy, że interesy Europy Środkowej i Polski będą w lepszy sposób rozumiane w Paryżu. Do tej pory ten poziom zrozumienia był dla nas niezadowalający – powiedział w Brukseli wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Wiceminister spraw zagranicznych razem z premier Beatą Szydło uczestniczył przed południem w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Konrad Szymański wskazał, iż polska premier bardzo wyraźnie zaznaczyła, że dialog między Francją a Europą Środkową powinien odbywać się w sposób bardziej uporządkowany.

– Bez stereotypów, bez klisz i bez sformułowań, które mogą być odebrane jako stereotypowe, czasami obraźliwe. Myślę, że to zostało wyraźnie zapamiętane przez wszystkich. Prowadziliśmy ten dialog. Jeżeli ma on przynieść efekty polityczne, efekty w postaci porozumienia politycznego, to potrzebujemy więcej zaufania i potrzebujemy więcej ostrożności w dobieraniu słów – podkreślił Konrad Szymański.  

Podczas spotkania poruszono kwestie polityki migracyjnej, przyszłości wspólnego rynku, a także polityki klimatycznej i obronnej.

W Brukseli trwa dziś drugi dzień szczytu szefów państw i rządów Unii Europejskiej. Przywódcy państw unijnych zajmują się dziś m.in. migracją, sprawami gospodarczymi oraz handlem. [czytaj więcej] 

RIRM

drukuj