K. Szczerski: Wizyta prezydenta Zemana wyrazem znakomitych relacji między Polską a Czechami

Czwartkowa wizyta prezydenta Czech Milosza Zemana w Warszawie będzie wyrazem znakomitych relacji sąsiedzkich między Polską a Czechami – powiedział w środę PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Minister podkreślił w tym kontekście, że Warszawa będzie drugim, po Bratysławie, kierunkiem oficjalnej wizyty Milosza Zemana od czasu uzyskania przez niego reelekcji na urząd prezydenta.

„To jest bardzo znaczące, bo pokazuje wolę kontynuowania i pogłębiania partnerstwa między Polską i Czechami, a także między prezydentami Polski i Czech” – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że Milosz Zeman jest kolejnym, po kanclerz Niemiec Angeli Merkel, europejskim liderem, który wybiera Warszawę jako „drugi punkt odniesienia w swojej polityce, zaraz po tym pierwszym, który jest tym naturalnym”.

Według Krzysztofa Szczerskiego, relacje personalne pomiędzy Andrzejem Dudą a Miloszem Zemanem podkreśli fakt, że jeszcze w środę, zaraz po przylocie czeskiego prezydenta do Warszawy, a przed rozpoczęciem oficjalnego programu wizyty, obie pary prezydenckie „spotkają się na prywatnej kolacji, zupełnie zamkniętej, wyłącznie w cztery osoby”.

Wśród tematów rozmów prezydentów – zapowiedział minister – znajdą się przygotowania do szczytu NATO i problematyka bezpieczeństwa. Zwrócił przy tym uwagę, że drogi Polski i Czech do bezpieczeństwa w ramach Sojuszu „są różne (…), ale ze sobą współgrają”.

„Czechy nie występowały np. o obecność wojsk NATO na swoim terytorium, ale wsparły nas w naszych dążeniach, żeby te wojska w Polsce się znalazły. To jest ta formuła, którą my akceptujemy, którą my chcemy kontynuować, czyli każde z tych państw (wschodniej flanki Sojuszu – PAP) ma swoją indywidualną ścieżkę budowy bezpieczeństwa. Natomiast wzajemnie wspieramy się w tych wyborach – Czesi wspierają Polskę w naszym wyborze, tej pogłębionej obecności NATO (…) na naszym terytorium, my wspieramy Czechy w ich koncepcji bezpieczeństwa zakorzenionego w pewnych dobrosąsiedzkich relacjach i usytuowaniu wewnątrz struktury Sojuszu” – mówił Krzysztof Szczerski.

Kolejnym tematem poruszonym przez Andrzeja Dudę i Milosza Zemana będzie współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz inicjatywy Trójmorza przed kolejnymi szczytami obu tych formatów.

„Czechy są bardzo ważnym partnerem dla koncepcji Trójmorza, dla Polski” – podkreślił minister.

Wyraził jednocześnie nadzieję na „dalszą rozbudowę połączeń infrastrukturalnych” między Czechami a Polską, m.in. w zakresie energetyki oraz transportu drogowego i wodnego.

„Odra, która łączy Czechy i Polskę jest jedną z tych dużych rzek Europy Środkowej, które mogłyby być włączone w program Trójmorza” – dodał szef gabinetu prezydenta.

Prezydenci omówią także problematykę przyszłości UE. Krzysztof Szczerski wskazał w tym kontekście, że Polska i Czechy mają zbieżne interesy m.in. w odniesieniu do wieloletniego budżetu UE oraz reform europejskiej waluty (jako kraje pozostające poza strefą euro).

Wśród tematów rozmów prezydentów – zdaniem Krzysztofa Szczerskiego – mogą znaleźć się także relacje euroatlantyckie.

„To jest coś, co dzisiaj znowu jest bardzo ważnym tematem, po decyzjach prezydenta (USA, Donalda) Trumpa – i tych ekonomicznych, dot. polityki handlowej, i tych politycznych, dot. m.in. porozumienia z Iranem” – podkreślił minister.

W jego ocenie trzeba mieć na te tematy swoją opinię, przy czym dobrze byłoby, „żeby opinia naszej części Europy była opinią wspólną, a przynajmniej przedyskutowaną”.

Na uwagę, że czeski prezydent jest dziś jednym z najbliższych sojuszników Rosji w Zjednoczonej Europie, minister odparł, że Milosz Zeman jest „politykiem, który ma ogromny autorytet w swoim kraju”. Dodał, że jest to „jeden z tych przywódców środkowej Europy, który ma zawsze własne zdanie, który potrafi artykułować sądy wyraziste”.

„To jest bardzo dobry rozmówca także do dyskusji o polityce europejskiej, światowej, a także o tym, co dzieje się w naszym regionie” – przekonywał szef gabinetu prezydenta.

„Myślę, że z racji też osobistych zapatrywań prezydenta Zemana ciekawe będzie też wysłuchanie jego opinii na temat tego, jak postrzega politykę rosyjską – i na Ukrainie, i wobec świata Zachodu; jakie są jego argumenty, jaki jest jego punkt widzenia, jakie są jego na ten temat komentarze i spostrzeżenia” – dodał Krzysztof Szczerski.

Zapewnił że Andrzej Duda przedstawi z kolei punkt widzenia Polski w kwestiach bezpieczeństwa – „także w kontekście wschodnim” oraz w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Milosz Zeman podczas wizyty w Warszawie spotka się także z premierem Mateuszem Morawieckim, z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Czeski prezydent złoży także kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego.

Milosz Zeman, który w wyborach prezydenckich pod koniec stycznia został wybrany na drugą kadencję, znany jest m.in. z wypowiedzi kwestionujących unijne sankcje nałożone na Rosję i z poparcia dla budowy gazociągu Nord Stream 2.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl