fot. PAP/Radek Pietruszka

K. Sobolewski: We wtorek złożymy apelację od orzeczenia sądu ws. wypowiedzi R. Trzaskowskiego

We wtorek złożymy apelację od orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie wypowiedzi kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego – poinformował w poniedziałek pełnomocnik wyborczy komitetu prezydenta Andrzeja Dudy, poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

Warszawski Sąd Okręgowy uznał w poniedziałek, że kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski nie musi prostować swojej wypowiedzi o tym, że prawie milion osób straciło pracę. Sąd stwierdził, że wypowiedź jest co najwyżej nieprecyzyjna, a nie nieprawdziwa. Wniosek w tej sprawie złożył do SO w Warszawie komitet wyborczy Andrzeja Dudy.

Krzysztof Sobolewski na konferencji prasowej stwierdził, że komitet wyborczy jest zaskoczony takim postanowieniem. Cytował również uzasadnienie orzeczenia.

„Jeżeliby natomiast uznać, że słowo +dzisiaj+ jest istotne w tej wypowiedzi, to aby zachować sens logiczny czasownik dokonany +straciło+ należałoby zastąpić czasownikiem +jest+ odpowiednim dla użytego słowa. Należy przy tym uznać, że ewentualne stwierdzenie błędów językowych byłoby dopuszczalne z uwagi na wiecowy charakter wypowiedzi inaczej niż w pisanych materiałach wyborczych na przykład plakatach czy ulotkach. Oceniane zdanie powinno wobec tego brzmieć: +dzisiaj w Polsce milion osób jest bez pracy+” – cytował Krzysztof Sobolewski.

Zdaniem pełnomocnika wyborczego komitetu prezydenta Andrzeja Dudy SO w Warszawie „sam zmienił zdanie, które wypowiedział kandydat na wiecu”.

„I to zdanie zmienione osądził. Tutaj akurat nasze zdziwienie jest bardzo duże i jesteśmy zszokowani takim podejściem” – dodał Krzysztof Sobolewski.

Poinformował, że komitet złoży zażalenie na orzeczenie SO w Warszawie.

„W dniu jutrzejszym zostanie złożona apelacja i liczymy, że w apelacji sąd będzie odnosił się do stanu faktycznego, czyli zdania, które zostało wypowiedziane w dniu 14 czerwca 2020 roku na wiecu we Wrocławiu, a nie intepretując to zdanie tworzy nową konstrukcję wypowiedzi i dopiero ją ocenia” – powiedział na poniedziałkowej konferencji Krzysztof Sobolewski.

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel zapewniał, że w trakcie rozprawy przedstawiciele komitetu prezentowali konkretne dane i argumenty, które uzasadniały, że 1 mln osób nie straciło pracy od początku pandemii.

„To zdanie jest absolutnie nieprawdziwe, z której by strony na nie nie spojrzeć” – oceniał Radosław Fogiel wypowiedź Rafała Trzaskowskiego.

Złożony w miniony piątek wniosek do SO w Warszawie dotyczył wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego z wiecu wyborczego we Wrocławiu 14 czerwca 2020 r.

„Dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę. I też pytam pana prezydenta: dlaczego nie stoi Pan przy wszystkich tych, których rząd pozostawił samym sobie? Co Pan zrobił dla tych wszystkich, którzy dzisiaj tracą pracę?” – pytał prezydenta Andrzeja Dudę we Wrocławiu Rafał Trzaskowski.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, sąd okręgowy rozpoznaje wniosek złożony w trybie wyborczym w ciągu 24 godzin. W ciągu następnych 24 godzin strony mają czas na złożenie zażalenia do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu II instancji nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl