fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

K. Radziwiłł: Ustawa zapewniająca wzrost funduszy na służbę zdrowia do 6 proc. w 2025 r. to historyczna chwila

W poniedziałek weszła w życie ustawa, która zwiększa nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. Już w tym roku na zdrowie ma być przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a w 2019 r. – 4,86 proc.

Ustawa poszerza dostęp do leczenia i rehabilitacji finansowanych ze środków publicznych. Dodatkowe pieniądze w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie świadczeń, w których są najdłuższe kolejki.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł pod koniec roku mówił, że dzięki tej ustawie do polskiej służby popłynie znaczny strumień środków finansowych.

– Ustawa 6 proc. generuje w ciągu 10 lat dodatkowo 547 mld zł, które mają wpłynąć do systemu służby zdrowia. To jest historyczna chwila i ci, którzy tego nie dostrzegają – albo nie chcą tego zobaczyć, albo nie rozumieją, jak to wszystko działa. To jest naprawdę sytuacja bardzo wyjątkowa. Te pieniądze są rozłożone w czasie. Myślę, że gdybyśmy dostali taką kwotę pieniędzy dzisiaj, to nie za bardzo udałoby się nam ją zagospodarować. Ich wzrost będzie systematyczny, stopniowy – podkreślał minister.

Od października lekarze rezydenci i przedstawiciele innych zawodów medycznych prowadzą protest, chcąc zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń.

Lekarze wypowiadają klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji zdrowia ws. wypowiadania klauzul przez lekarzy. Posiedzenie zwołał przewodniczący komisji poseł PO Bartosz Arłukowicz. Na posiedzenie zaproszono ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

RIRM

 

drukuj