K. Pawłowicz: działanie RGNiSW ws. tolerancji na uczelniach – nielegalne

Działanie Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która chce zobowiązać uczelnie do genderowej wizji tolerancji, jest nielegalne i przeczy etosowi akademickiemu – powiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Krystyna Pawłowicz.

„Nasz Dziennik” dotarł do dokumentu, w którym Rada rekomenduje tzw. „Standard Antydyskryminacyjny dla Uczelni”. Ma on odnosić się m.in. do kształcenia studentów, kadry naukowej, rekrutacji, badań i działań promocyjnych.

Eksperci obawiają się zmian w nauczaniu humanistycznym i pedagogice. Poprzez podobne standardy mogą być szerzone szkodliwe wzorce relacji męsko-damskich, obrazu rodziny i wychowania dzieci.

Prof. Krystyna Pawłowicz w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja podkreślała, że Rada wychodzi poza zakres swoich kompetencji.

– Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego działa na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym i jej ustawowym zadaniem jest opiniowanie wszystkich spraw dotyczących nauki i szkolnictwa wyższego. Natomiast, jeśli zajrzymy do treści i przesłania tego standardu antydyskryminacyjnego dla uczelni, którą ta rada pozytywnie zaopiniowała i którą rekomenduje do stosowania w uczelni jako program polityczny i światopoglądowy – wychodzi poza kompetencje Rady. Uczelnia ma obowiązek przede wszystkim być apolityczna, ma poszukiwać prawdy i ma być wolna. Natomiast Rada wmusza uczelniom, nie wiem na jakiej podstawie, stosowanie antydyskryminacyjnego standardu na uczelni – powiedziała poseł.

„Standard antydyskryminacyjny” powstał w ramach projektu Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Nad dokumentem pracowały też organizacje, w skład których wchodzą Kampania na rzecz Homofobii czy Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT. Na razie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dystansuje się wobec opiniowanego projektu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl