fot. PAP/Radek Pietruszka

K. Jurgiel: Trzeba walczyć o wartości chrześcijańskie w Europie

Trzeba walczyć o wartości chrześcijańskie w Europie, również w przepisach stanowionych przez unijne instytucje – ocenił były minister rolnictwa, kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel, „dwójka” na liście wyborczej PiS w okręgu obejmującym północno-wschodnią Polskę.

„Europejska Wspólnota Gospodarcza została założona dla interesów ale też przede wszystkim dla wartości” – powiedział Krzysztof Jurgiel na konferencji prasowej w Białymstoku.

W jego ocenie, trzeba zabiegać o „Europę wartości”.

„Trzeba walczyć o wartości chrześcijańskie, aby one były w Europie, w ramach tych przepisów, które będą stanowione” – powiedział były szef resortu rolnictwa, podlaski poseł PiS.

Polityk mówił też o Europie państw narodowych, tworzących europejską wspólnotę równych sobie podmiotów.

„Nie może to być państwo federacyjne, jak dążą niektóre państwa. I nie może być hegemonii dwóch państw: Niemiec i Francji, wszyscy muszą mieć równe prawa i mieć korzystny udział we Wspólnocie” – dodał.

„Będziemy się sprzeciwiali, żeby Unia Europejska zajmowała się wychowaniem dzieci. My mamy konstytucję, uważamy że rodzina jest tą komórką, która powinna w pierwszej kolejności wychowywać dzieci” – ocenił Krzysztof Jurgiel. Zapowiedział też „sprzeciw” wobec walki z chrześcijaństwem.

Kandydata wspierali działacze PiS, m.in. poseł Kazimierz Gwiazdowski i białostoccy radni miejscy. Były radny sejmiku województwa podlaskiego, w przeszłości reprezentacyjny piłkarz Marek Citko mówił, że zawsze będzie wspierał kandydatów głoszących chrześcijańskie wartości.

„Mamy dobrą drużynę, to jest bardzo dobry kapitan, dobry kandydat, który będzie bronił tych wartości” – mówił Marek Citko o Krzysztofie Jurgielu.

Były minister przypominał, że jako radny sejmiku, a potem w Sejmie grał w piłkę nożną w drużynach samorządu czy parlamentu.

„I w europarlamencie skompletujemy drużynę i będziemy grali, mam nadzieję ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją czy Chinami” – dodał Jurgiel.

Krzysztof Jurgiel ma drugie miejsce na liście PiS w okręgu obejmującym województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie. Liderem listy jest obecny europoseł Karol Karski.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl