Juncker proponuje Rosji zacieśnienie współpracy handlowej

UE chce zacieśnić współpracę handlową z Euroazjatycką Unią Gospodarczą, której przewodzi Rosja. List w tej sprawie do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina napisał szef KE Jean-Claude Juncker.

Juncker podkreśla, że przykłada wielką wagę do dobrych stosunków między UE a Rosją, „które – dodał – ku mojemu żalowi nie mogły się rozwijać w ciągu minionego roku”.

Jak dodał, zawsze uważał ideę zintegrowanej strefy handlowej od Lizbony po Władywostok za ważny i wartościowy cel.

Politolog dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, wskazuje, że nagła chęć zacieśniania relacji z Rosją to wynik narastającego zagrożenia terrorystycznego w Europie.

– Jest to bardzo zła wiadomość dla Polski – oznacza następne wojny wszczynane przez Rosję. Rosja osiągnęła – należy z tego wnioskować – sytuację polityczną, w której rdzeń UE jest gotowy wybaczyć jej dotychczasowe agresje. A to potwierdza tezę, którą słyszeliśmy w momencie, gdy Duma rosyjska uchwalała przed inwazją na Krym prawo dające prezydentowi Rosji możliwość prowadzenia wojsk poza granice federacji, kiedy jeden z deputowanych powiedział „pokrzyczą, pokrzyczą, poawanturują się i przestaną” w odniesieniu do Zachodu. I to się sprawdza – bezkarność agresji rodzi kolejne agresje – powiedział dr Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Szef dyplomacji litewskiej powiedział, że jest zaskoczony treścią listu i że nie odzwierciedla on wspólnego punktu widzenia państw UE.

Na początku października kontrowersje wzbudziło inne stanowisko Jean-Claude Junckera, który stwierdził, że „Rosję trzeba traktować przyzwoicie i nie możemy pozwolić, by Waszyngton dyktował nasze relacje z tym państwem”.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl