fot. PAP/Abaca

Biały Dom: nie będzie oddzielnego spotkania Trump-Putin na szczycie APEC

Prezydent USA Donald Trump i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin nie będą mieć oddzielnego spotkania na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie – powiadomił w piątek Biały Dom. Kreml podaje zaś, że do takiego spotkania może dojść.

„Jeśli chodzi o spotkanie z Putinem, to nigdy nie udało się go potwierdzić. I nie odbędzie się ono z powodu rozbieżnych harmonogramów” – powiedziała dziennikarzom tuż przed lądowaniem Donalda Trumpa w Wietnamie rzeczniczka prasowa Białego Domu Sarah Sanders.

„(Prezydenci) będą w tym samym miejscu. Czy wpadną na siebie i się ze sobą przywitają? Oczywiście jest to możliwe i prawdopodobne. Ale jeśli chodzi o zaplanowane, formalne spotkanie, nie ma takiego w programie i nie przewidujemy, że do niego dojdzie” – wskazała Sarah Sanders.

Tymczasem służby prasowe na Kremlu podały w piątek, że kwestia spotkania Putin-Trump na szczycie APEC wciąż jest ustalana.

„Rozmowy trwają. Na razie nie ma jasności” – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Interfax.

W czwartek doradca Putina Jurij Uszakow oznajmił, że prezydenci Rosji i USA spotkają się na szczycie APEC.

„Teraz jest ustalany czas spotkania. Dojdzie do niego 10 listopada” – przekazał dziennikarzom Jurij Uszakow.

Od poniedziałku w Danang w środkowym Wietnamie trwa szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Przywódcy krajów APEC spotkają się w dniach 10-11 listopada. Donald Trump, który odwiedza obecnie kraje azjatyckie, mówił przed wyruszeniem w tę podróż, że spodziewa się spotkania z Putinem, od którego oczekuje pomocy w rozwiązaniu kryzysu północnokoreańskiego.

Pierwsze i jak dotąd jedyne osobiste spotkanie obecnych prezydentów USA i Rosji odbyło się w lipcu w Hamburgu w kuluarach szczytu G20. Trump i Putin odbyli też kilka rozmów telefonicznych.

PAP/RIRM

drukuj