Juan Manuel Santos tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

W piątek w Oslo szefowa Norweskiego Komitetu Noblowskiego Kaci Kullmann Five ogłosiła, że Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos został tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Prezydent prestiżową nagrodę otrzymał za wysiłki na rzecz zakończenia trwającej od ponad 50 lat wojny domowej w swym kraju.

W niedawnym referendum Kolumbijczycy niewielką liczbą głosów odrzucili umowę z lewicowymi rebeliantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), jednak ,,proces pokojowy nie umarł” – podkreśliła Five.

Jak wyjaśniła, przyznając Santosowi pokojowego Nobla, Komitet Noblowski chce zachęcić „wszystkich tych, którzy dążą do osiągnięcia pokoju, pojednania i sprawiedliwości w Kolumbii”.

Szefowa Komitetu wyraziła nadzieję, że tegoroczny pokojowy Nobel „da prezydentowi siłę”, aby kontynuować wysiłki na rzecz zakończenia tego krwawego konfliktu.

Do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono w tym roku rekordową liczbę – 376 kandydatur, w tym 228 osób i 148 organizacji. Nominacje mogli zgłaszać m.in.  członkowie krajowych parlamentów, rządów, rektorzy uczelni, naukowcy, dyrektorzy think tanków, którzy zajmują się polityką zagraniczną, a także dotychczasowi laureaci prestiżowej nagrody.

Wśród faworytów do tegorocznej nagrody znaleźli się m.in. papież Franciszek, Denis Mukwege – lekarz z Konga, Stwietłana Gannuszkina (Rosja), Edward Snowden (Rosja), Civil Rights Defenders a także Ernest Moniz (USA) i Ali Akbar Salehi (Iran), Wayne Rooney, celebrytka Kim Kardashian oraz republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump.

Nagroda Nobla, przyznawana jest od 1901 r. Tydzień noblowski rozpoczął się w poniedziałek od werdyktu przyznającego Nobla w dziedzinie medycyny. We wtorek nagroda została przyznana w dziedzinie fizyki, a w środę z chemii. 10 października w Sztokcholmie zostanie przyznana kolejny Nobel w dziedzinie ekonomii, natomiast w dziedzinie literatury w tym roku zostanie przyznany wyjątkowo późno, bo 13 października.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl