JSW: Zakończono protest pod ziemią, trwa strajk na powierzchni

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zawieszają do poniedziałku protest pod ziemią. W dalszym ciągu akcja protestacyjna jest prowadzona na powierzchni.

Górnicy zapoznają się z protokołem uzgodnień i rozbieżności, który został podpisany wczoraj między związkowcami a zarządem spółki.

Dziś planowane jest spotkanie sztabu protestacyjnego, który w poniedziałek przedstawi załodze swoje propozycje.

Sławomir Kozłowski, przewodniczący „Solidarności” w JSW powiedział, że górnicy są gotowi na działania oszczędnościowe, które utrzymają płynność finansową JSW. Oczekują jednak, że władze spółki przedstawią w końcu program działań na przyszłość.

Sytuacja jest trudna, ale nie tylko z powodu ceny węgla, również z powodu sposobu zarządzania JSW. Zarząd, prezes, który jest od ośmiu lat szefem tej firmy spowodował, że zdolności produkcyjne i wydobywcze spadły w JSW. Z tego tytułu zagrożona jest płynność finansowa – powiedział Sławomir Kozłowski.

Protokół uzgodnień i rozbieżności przewiduje zamrożenie pensji w tym roku, wynagrodzenie za absencję chorobową naliczane według ogólnych, a nie bardziej korzystnych zasad, zawieszenie dopłat do przewozów pracowniczych.

Bezterminowy strajk w kopalniach JSW trwa od 28 stycznia. Podziemne protesty rozpoczęły się 4 lutego.

RIRM

drukuj