fot. PAP/EPA

Joe Biden będzie rozmawiał z Władimirem Putinem ws. Ukrainy

We wtorek dojdzie do rozmowy prezydentów USA i Federacji Rosyjskiej, Joe Bidena i Władimira Putina. Tematem będzie Ukraina.

Rosja gromadzi tysiące żołnierzy przy granicy z Ukrainą. Jak wskazał niemiecki  dziennik „Bild”, to jasny sygnał, że armia jest gotowa, by rozpocząć inwazję. Według gazety ma do niej dojść w trzech etapach.

– W wyniku scenariusza, którego plany Kreml najwyraźniej już opracował i o których wiedzą zachodnie agencje wywiadowcze, Rosja zajęłaby około dwóch trzecich obecnego terytorium Ukrainy – zaakcentował niemiecki „Bild”.

Przed rosyjską inwazją ostrzega Biały Dom. Ma być ona jednym z tematów jutrzejszego video-spotkania prezydentów Joe Bidena oraz Władimira Putina.

– Od dawna wiemy o działaniach Rosji i spodziewam się długiej dyskusji z Władimirem Putinem – oznajmił Joe Biden.

Prezydent USA odniósł się także do tzw. czerwonych linii, poprzez które Władimir Putin próbuje poukładać relacje Moskwy z Kijowem.

– Nie przyjmuję niczyich czerwonych linii – wskazał prezydent USA.

Władimir Putin chce osłabić relacje Ukrainy z NATO. Domaga się zablokowania członkostwa Kijowa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Ostrzega też przed rozmieszczeniem wojsk NATO na Ukrainie.

– Jeżeli członkowie NATO nadal będą unikać rozmowy na temat porozumienia zaproponowanego przez prezydenta Putina, oczywiście podejmiemy środki, aby nasze bezpieczeństwo, suwerenność i integralność terytorialna nie zależały od nikogo – zaakcentował Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ.

Polska patrzy całościowo na zagrożenie ze Wschodu. Premier łączy agresję reżimu A. Łukaszenki i sztuczną presję migracyjną z eskalacją rosyjskich żądań i manipulacją na rynku gazu.

– Istnieje zagrożenie dla Ukrainy. Gromadzenie wojsk wokół Ukrainy, presja poprzez wszystkie kanały związane z energetyką, a w szczególności ceny gazu i ropy. Rosja jest bardzo dobra w propagandzie i w tych dniach zwiększa ją bardzo mocno, próbując wywierać ogromną presję na Unię Europejską, aby się rozpadła – mówił Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla telewizji BBC.

Dla Europy to sygnał – wskazał polityk.

– Powinniśmy obudzić się z geopolitycznej drzemki, gdyż w niedługim czasie mogą mieć miejsce kolejne kryzysy inspirowane przez Rosję – podsumował premier RP.

Według prezydenta USA, Joe Bidena, powstaje obecnie pakiet inicjatyw, który ma sprawić, że jakakolwiek inwazja Rosji na Ukrainę będzie bardzo trudna.

TV Trwam News

drukuj