Jeszcze więcej bezrobotnych

Do 14 proc. w styczniu wrosła stopa bezrobocia – wynika z szacunków ministerstwa pracy. To o 0,6 pkt. proc. więcej niż w grudniu.

Z danych resortu wynika, że w tzw. pośredniakach na koniec poprzedniego miesiąca zarejestrowanych było aż 2 mln 250 tyś. osób. Wynika z tego, że od  grudnia liczba bezrobotnych powiększyła się o 101 tys. 600 osób.

Dane te nie uwzględniają osób niezarejestrowanych w Urzędach Pracy, ponad 2 milionów młodych, którzy wyjechali z Polski w poszukiwaniu pracy oraz bezrobocia ukrytego w rolnictwie, które przekracza milion osób. Według niektórych ekspertów bez zatrudnienia może być nawet 6 mln osób.

Dr Marian Szołucha, ekonomista, spodziewa się w najbliższych miesiącach  zahamowania wzrostu wskaźnika bezrobocia. Dodaje, że będzie to wynikało ze wzrastającego zapotrzebowania na prace sezonowe.

Ekspert tłumaczy, że „ciężar przyczyn wysokiego bezrobocia przesuwa się w kierunku złej kondycji finansów publicznych i wysokich obciążeń pracy”.

– Skoro opodatkowana jest praca, konsumpcja (również bardzo wysokimi podatkami VAT czy akcyzą), skoro opodatkowany jest majątek, inwestycje to wielu ludziom po prostu przestaje się chcieć pracować. Przechodzą do szarej, czy też czarnej strefy co z ich punktu widzenia jest działaniem doraźnym. Te wysokie obciążenia pracy, załamujący się system naszych ubezpieczeń społecznych – to są dzisiaj główne przyczyny bezrobocia – mówi dr Marian Szołucha.

Bezrobocie rejestrowane najbardziej rośnie w grudniu i styczniu, kiedy wygasają prace sezonowe, natomiast wielu osobom kończą się umowy o pracę zawarte na czas określony.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl